Franz Marc

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Francas Markas
vok. Franz Marc
Francas Markas 1910 m.
Gimė 1880 m. vasario 8 d.
Miunchenas
Mirė 1916 m. kovo 4 d. (36 metai)
Verdenas, Prancūzija
Palaidotas (-a) Kochelis
Tautybė vokietis
Veikla Dailininkas
Sritis Ekspresionizmas
Vikiteka Franz Marc

Francas Markas (vok. Franz Marc, 1880 m. vasario 8 d., Miunchenas – 1916 m. kovo 4 d., Verdenas) – XX a. pr. vokiečių tapytojas ir grafikas ekspresionistas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Francas Markas gimė 1880 m. vasario 8 d. Miunchene. Jo tėvas buvo peizažų tapytojas. 1900−1902 m. jis mokėsi Miuncheno Dailės akademijoje kartu su Gabriel Hackl ir Wilhelm von Diez. 1903 m. kelionės į Paryžių metu susipažino su japoniškais estampais ir impresionistų kūriniais. F. Markas 1904−1907 m. išgyveno gilios depresijos periodą. 1907 m. jis vėl keliavo į Paryžių ir entuziastingai priėmė P. Gogeno, Van Gogo, kubistų ir ekspresionistų kūrinius. 1910 m. jam didelį įspūdį paliko A. Matiso paroda Miunchene. F. Markas tuo metu užsidirbdavo mokydamas anatominių gyvūnų studijų piešimo kitus menininkus.

1910 m. įvyko pirmoji F. Marko personalinė paroda Kunsthandlung Brackl Miunchene. Jis sutiko August Macke ir kolekcionuotoją Bernhard Koehler. F. Markas viešai gynė Naujųjų Miuncheno dailininkų asociaciją, buvo pakviestas į ją 1911 m. ir susipažino su grupės lyderiu Vasilijumi Kandinskiu. Tais pačiais metais grupė suskilo ir V. Kandinskis įsteigė grupę „Mėlynasis raitelis“, kurios paroda įvyko tų pačių metų gruodį. F. Markas 1912 m. prisijungti prie „Mėlynojo raitelio“ parodų pakvietė Dresdeno „Tilto“ grupės ekspresionistus. „Mėlynojo raitelio“ grupės almanachas buvo išleistas 1912 m. su F. Marko straipsniais.

Francas Markas žuvo Pirmojo pasaulinio karo metu Verdeno (Prancūzija) apylinkėse 1916 m. kovo 4 d. Jo kūnas pergabentas ir palaidotas Kochelyje Bavarijos pietuose. Iš tarnybos Vokietijos armijoje išliko jo eskizų knygutė. F. Markas savo intensyvaus kolorito gyvūnų vaizduose stengėsi išryškinti gamtos misticizmą, dvasingumą, kurio supratimą esą žmonės praranda industrinėje visuomenėje. 1913 m. jo darbai tapo labiau abstrakčiais, jis buvo įtakotas Robero Delonė ir italų futuristų.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]