Frédéric Bazille

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
F. Bazilis, autoportretas

Žanas Frederikas Bazilis (pranc. Jean Frédéric Bazille; 1841 m. gruodžio 6 d. – 1870 m. lapkričio 28 d.) – prancūzų impresionizmo dailininkas.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Frederikas Bazilis gimė Monpeljė, Prancūzijoje, turtingoje protestantų šeimoje. Jis susidomėjo tapyba po to, kai parodė kelis savo darbus dailininkui Eugenijui Delarochui. Jo šeima sutiko, kad jis studijuotų tapybą, bet tik su sąlyga, kad taip pat studijuos mediciną.

Bazilis pradėjo studijuoti mediciną 1859 m., kurios studijas tęsę Paryžiuje į kurį išvyko1862 m. Lankydamas Šarlio Glero studiją susipažįsta su impresionistais Ogiustu Renuaru ir Alfredu Sislėjumi, kuriuos atsivede į Gerbua kavinę, tikrą menininkų lizdą. Būtent jų paskatintas jis įsitraukė į impresionizmą. Po medicinos studijų, kurias baigė 1864 m. jis pradėjo tapyti visą laiką. Jo artimi draugai buvo Klodas Monė, Alfredas Sislėjus ir Eduardas Manė (kurio šeimos draugas jis buvo). Bazilis buvo dosnus ir rėmė mažiau sėkmingus draugus duodamas jiems vietos savo studijoje.

Bazilis buvo tik dvidešimt trejų metų, kai nutapė keletą iš savo žinomiausių darbų, įskaitant, „Rožinę suknelę“ (1864 m.). Šiame paveiksle vaizduojama Bazilio pusseserė Tereza de Hours. Taip pat gerai žinomas jo paveikslas „Šeimos susitikimas 1867–1868 m.“

Frederikas Bazilis įstojo į Zuavo pulką 1870 m. rugpjūtį praėjus trim savaitėm po Prancūzijos-Prūsijos karo pradžios. Tų pačių metų lapkričio 8 d. jis su savo pulku dalyvavo Beane-la-Rolande mūšyje. Kai jo pulko vadas buvo sužeistas Bazilis perėmė vadovavimą ir užpuolė vokiečių pozicijas. Jis buvo sužeistas du kartus ir mirė mūšio lauke nuo prūsų snaiperio, būdamas dvidešimt aštuonerių metų, Jo tėvas nuvyko į mūšio lauką po kelių dienų ir paėmęs jo kūną atsivežė palaidoti į Monpeljė po savaitės. Dėl jo ankstyvos mirties ypač liūdėjo Bazilio draugai.

Pagrindiniai darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]