Sirgalius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Fanas (asmuo))
Jump to navigation Jump to search
Lietuvos nacionalinės krepšinio rinktinės fanai

Sirgalius, gerbėjas ar aistruolis (šnekamojoje kalboje – fanas) – entuziastingai kuo nors besižavintis ar besidomintis, ar ką nors palaikantis asmuo.[1] Fano domėjimosi objektu gali būti laikoma kokia nors individuali įžymybė[2] (pvz., atlikėjas, sportininkas), tam tikros meno šakos kūrinys (pvz., knyga, filmas), mados, idėjos, sporto komanda ir pan.[1] Kartu, konkretaus objekto ar asmens gerbėjai sudaro fanų grupę arba vadinamąjį fandomą.

Pagrindinis skirtumas tarp fanatiko ir sirgaliaus yra tas, kad pastarojo elgesys paprastai kitų laikomas neįprastu, bet nepažeidžiančiu vyraujančių socialinių normų.[1]

Žodžio „fanas“ etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis fanas yra vengtina svetimybė iš anglų kalbos.[3] Visuomenėje plačiai paplitęs įsitikinimas yra, jog žodis angl. fan yra žodžio fanatic (liet. fanatikas) santrumpa, o pastarasis kilęs iš lot. fanaticus 'įkvėptas dievybės'.[4] Tam papildomo patikimumo teikia faktas, kad graikų kalboje fanaticus išsiverčia kaip 'entuziasmas'.[5] Taigi terminas fanatikas apibūna asmenis, perdėtai ir beatodairiškai pritariančius religinėms ar politinėms pažiūroms.[1]

Tačiau toks kildinimas nėra tikslus, mat žodžio fanas kilmė matomai siejasi su anglų kalbos žodžiu to fancy, kuris reiškia 'kuo nors intensyviai žavėtis, laikyti favoritu'. Toks apibrėžimas kilo XIX a. pr. anglų ir airių darbuotojų klasės bokso entuziastų tarpe, kur tokie mėgėjai buvo vadinami fancies ar fances.[6] Palaipsniui šis žodis sutrumpėjo iki fan. XX a. veikiamas popkultūros šis žodis įgavo dar platesnę prasmę.

Sirgalių kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sirgaliai savo entuziazmą išreiškia skatindami susidomėjimą juos dominančiais reiškiniais, būdami sirgalių klubo narias, rengdami ar dalyvaudami sirgalių konventuose arba rašydami sirgalių laiškelius. Jie tai pat gali užsiimti kūrybinga veikla, („fanų veikla“), t. y. kurti fenzinus, rašyti fanfiction ir piešti fanart kūrinius ir pan.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Thorne, Scott and Gordon C. Bruner (2006), An Exploratory Investigation of the Characteristics of Consumer Fanaticism, Qualitative Market Research: An International Journal, 9 (1), 51–72.
  2. Gabler, Noel (1998), Life: The Movie – How Entertainment Conquered Reality, New York: Vintage.
  3. Ar vartotinas žodis „fanas“? VLKK. 2021-09-20.
  4. Leets, Laura, Gavin de Becker and Howard Giles (1995), Fans: Exploring ExpressedMotivations for Contacting Celebrities, Journal of Language and Social Psychology, 14 (1-2), 102–123.
  5. Redden, James and Carol J. Steiner (2000), Fanatical Consumers: Towards a Framework for Research, Journal of Consumer Marketing, 17 (4), 322–337
  6. Dickson, Paul (1989), The Dickson Baseball Dictionary, New York: Facts on File Inc.