FIDE šachmatų kompozicijų kūrybos tarptautinis meistras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

FIDE šachmatų kompozicijų kūrybos tarptautinis meistras (sutr. ŠKK TM) – tai titulas, suteikiamas šachmatų kompozitoriams už aukštus pasiekimus šachmatų uždavinių ir etiudų kūryboje. Jį visam laikui suteikia WCSC (iki 2010 m. FIDE).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmieji tarptautinių meistrų titulai buvo suteikiami už aukštus pasiekimus šachmatų kompozicijoje nuo 1959 m, FIDE suvažiavimuose. 1960 m., priėmus taisykles (1975 m. Tbilisyje, jas patikslinus) titulo suteikimas jau priklausė nuo pretendento turimo FIDE albume šachmatų uždavinių ar etiudų kiekio[1]. 1988 m. šį titulą jau turėjo 112-ka kompozitorių iš 22-jų šalių[2]. O iki 2019 m. tarptautinių meistrų vardai buvo suteikti 196 šachmatų kompozitoriams, iš kurių 88 buvo mirę[3].

Reikalavimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teisę į šachmatų kompozicijų kūrybos tarptautinio meistro titulą kompozitorius įgyja, surinkęs viename, ar keliuose FIDE albumuose mažiausiai 25 taškus už juose patalpintus šachmatų uždavinius, ar etiudus. Už vieną uždavinį pretendentui skiriamas vienas taškas, už etiudą – 1,67 taško. Kai šachmatų kompozicijos autorių yra keli, tai taškai jiems, už tokią kompoziciją, apskaičiuojami, dalijant, nustatytus taškus vienai kompozicijai, iš autorių skaičiaus.

Tai reiškia, kad tik šachmatų uždavinius kuriančiam kompozitoriui FIDE tarptautinio meistro titulas suteikiamas, jei FIDE albume yra patalpinta 25, ar daugiau jo uždavinių, kai dalis jų, sukurta kartu su bendrautoriais, o etiudus kuriančiam, jeigu albume turi patalpintų 15, ar daugiau (kai yra sukurtų kartu su bendraautoriais) etiudų.[4].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Pasaulio šachmatų kompozicijos federacijos statutas (iki 2010 m.). Priedas2.“ (anglų). Nuoroda tikrinta 2019 lie. 25 d. 
  2. Шахматы. Энциклопедический словарь / гл. ред. А. Е. Карпов. — М.: Советская энциклопедия, 1990. — С.250.
  3. „FIDE šachmatų kompozicijų kūrybos tarptautiniai meistrai“ (anglų). Nuoroda tikrinta 2019 lie. 25 d. 
  4. „Pasaulio šachmatų kompozicijos federacijos statutas. Priedas3.“ (anglų). Nuoroda tikrinta 2019 lie. 27 d. 

Išorinės nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šachmatų kompozicijos žinynas Archyvuota kopija 2016-08-19 iš Wayback Machine projekto.