Eudokija Olelkaitė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Eudokija Alelkaitė (Apie 1550 m. tapytos freskos fragmentas Probotos vienuolyne)

Eudokija Olelkaitė, ukr. Євдокія Олельківна, rumun. Evdochia Olelkovici, angl. Evdochia of Kiev ((?) – 1467 m. lapkričio 25 d. Sučavoje) – garsaus Moldavijos kunigaikštystės gospodario Štefano III Didžiojo žmona.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė Kijevo kunigaikščio Aleksandro Olelkos ir Maskvos kunigaikštytės Anastacijos Vasilivnos (Vytauto Didžiojo vaikaitės) šeimoje. Kartu augę broliai ir seserys vėliau tapo:

1463 m. liepos 5 d. Sučavoje ištekėjo už Moldavijos kunigaikštystės valdovo Štefano III Didžiojo. 1464 m. gimė sūnus Aleksandras (m. 1496 m.). Antras sūnus mirė 1480 m., būdamas paaugliu. Duktė Elena (apie 1465–1505 m.), išaugusi ištekėjo už Tverės kunigaikščio Ivano Jaunojo.

Eudokija Olelkaitė mirė, kai jos vyras Štefanas III Didysis buvo išvykęs į karinį žygį. Kurį laiką buvo manoma, kad jos kapavietė yra Sučavos Šv. Jurgio cerkvėje (joje 1996–1997 m. restauravimo darbų metu buvo rasti antkapio fragmentai). Vėliau nustatyta, kad palaikai buvo perlaidoti Probotos stačiatikių vienuolyno cerkvėje (dab. Sučavos apskrityje).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • George Marcu (coord.). Dicţionarul personalităţilor feminine din România – Editura Meronia, Bucureşti, 2009
  • Stefan cel Mare si Sfant. Atlet al credintei crestine – Santa Manastire Putna, 2004