Eritropoetinas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Eritropoetinas (sutrumpintai EPO) yra hormonas, kuris aktyvina eritrocitų gamybą. Jį išskiria inkstai, kurie reaguoja į deguonies parcialinio slėgio organizme mažėjimą. Per dieną pagaminama apie 200 milijardų eritrocitų.
Eritropoetiną išgauti iš žmogaus šlapimo pavyko XX a. 8-ame dešimtmečio pradžioje. 1983 m. atskleista aminorūgščių seka. 1989 m. rinkoje pasirodė pirmasis eritropoetino preparatas. Eritropoetinas vartojamas anemijai gydyti.
Dopingas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kuo daugiau žmogaus kraujo apytakoje yra kraujo kūnelių, tuo geriau dirba visas organizmas, nes ląstelės gauna daug deguonies. Dėl to jau nuo XX a. devintojo dešimtmečio pabaigos eritropoetinas naudojamas kaip dopingas sporte. Dažniausiai jis naudojamas ypatingos ištvermės reikalaujančiose sporto šakose. Eritropoetinas įtrauktas į tarptautinės Antidopingo organizacijos WADA dopingo sąrašą, jo naudojimas draudžiamas.