Pereiti prie turinio

Edward Burnett Tylor

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Edvardas Bernetas Tailoras
Gimė 1832 m. spalio 2 d.
Londonas, Anglija
Mirė 1917 m. sausio 2 d. (84 metai)
Velingtonas, Somersetas, Anglija
Tautybė anglas
Veikla antropologas
Sritis kultūrinė antropologija, evoliucionizmas
Organizacijos Oksfordo universitetas
Pareigos profesorius

Edvardas Bernetas Tailoras (Edward Burnett Tylor, 1832 m. spalio 2 d. – 1917 m. sausio 2 d.) – Anglijos antropologas, vienas pagrindinių evoliucionizmo krypties antropologijoje atstovų, kultūrinės antropologijos pradininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savamokslis. 1855 m. keliavo po Centrinę Ameriką ir Meksiką, tyrė vietos gyventojų gyvenimą. 18831884 m. dirbo Oksfordo universiteto muziejuje. 18841909 m. tapo pirmuoju antropologijos dėstytoju Oksfordo universitete, 18881890 m. dėstė Aberdino universitete, nuo 1896 m. profesorius. Nuo 1871 m. Londono karališkosios draugijos narys. 1912 m. jam suteiktas sero titulas.

Mokslinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Edvardas Bernetas Tailoras teigė, kad žmonijos istorijos ir ikiistorinių laikų tyrimai turėtų būti Didžiosios Britanijos visuomenės reformų pagrindas. Tyrė gentinių bendruomenių papročius ir įsitikinimus. Tyrimais pagrindinė vadinamąjį kultūrinio palyginimo ir kultūros atkūrimo iš liekanų metodus. Teigė, kad religija išsivystė iš animizmo, kad religijos šaltinis yra žmogaus patyrimas: ypatingos dvasinės būsenos, sapnai ir panašiai. Pagrindė evoliucionizmo modelį, pagal kurį kultūros vystosi nuo laukiniškumo iki civilizacijos.[1]

Buvo šiuolaikinės religijos kritikas, teigė, kad religija turi eiti drauge su mokslu.[2] Tačiau pats Tailoras ir ateizmo nelaikė logišku visuomenės būviu, bet pasisakė už minimalistinį monistinį deizmą. Antropologas taip pat teigė, kad žmonių protas ir gabumai gali būti vienodi visur, nepaisant socialinės raidos etapo, bet skiriasi išprusimas.[3]

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Svarbiausi veikalai:

  • Anahuacas: arba Meksika ir meksikiečiai, senovės ir šiuolaikiniai (Anahuac: Or Mexico and the Mexicans, Ancient and Modern, 1861 m.)
  • Ankstyvosios žmonijos istorijos ir civilizacijos raidos tyrinėjimai (Researches into the Early History of Mankind and the Development of Civilization, 1865 m.)
  • Primityvioji kultūra (Primitive Culture, 1871 m.)
  • Antropologija: žmogaus ir civilizacijos studijų įvadas (Anthropology: An Introduction to the Study of Man and Civilization, 1881 m.)

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Long, Heather. „Social Evolutionism“. University of Alabama Department of Anthropology. Nuoroda tikrinta 6 March 2016.
  2. Strenski, Ivan. "The Shock of the 'Savage': Edward Burnett Tylor, Evolution, and Spirits, " Thinking About Religion: An Historical Introduction to Theories of Religion. Oxford: Blackwell Publishing Ltd., 2006. 93.
  3. Edward Burnett Tylor. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXIII (Šalc–Toli). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2013