Dupata

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Moterys iš Džaipuro (Indija), dėvinčios salwar kameez ir dupatas

Dupata (angl. dupatta, dopatta; pandž. ਦੁਪੱਟਾ/ਚੁੰਨੀ; urd. دوپٹا; hind. दुपट्टा, IAST: dupaṭṭā), taip pat dar chaadar (Pakistanas), bochanrr (saraikių kalba), orni/orna/odhni, chunri, chunni, orna, pacheri) – ilgas daugiafunkcis šalis, svarbus daugelyje Pietų Azijos šalių moteriškų kostiumų.

„Dupatos kostiumais“ laikomi shalwar kameez, kurta. Dupatą taip pat dėvi virš Pietų Azijos drabužių čoli ar gharara. Dupata ilgai buvo kuklumo simbolis Pietų Azijos aprangoje.[1]

Istorija ir kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dupatos kilmė veda į Indo slėnio civilizaciją, buvusią dabartiniame Pakistane ir Šiaurės vakarų Indijoje, kur vyravo tokia tekstilės technika kaip adžrakas (Ajrak). Harapos karaliaus dvasiškio skulptūra, kurios kairysis petys pridengtas kažkokiu šaliu, rodo, kad dupatas naudojo dar ankstyvosios Indo kultūros laikais.[2] [3]

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dupata tradiciškai dėvima permesta per abu pečius. Tačiau dupata gali būti dėvima ir kaip apsiaustas su gobtuvu, dengiantis visą liemenį. Dupatų audeklas gali būti įvairus, priklausomai nuo kostiumo – medvilnė, žoržetas, šilkas, šifonas ir kiti.

Nesiūta dupata dėvima įvairiais būdais. Kai nėra dėvima užmesta ant galvos tradiciniu būdu, paprastai dėvima taip, kad vidurinė dalis užmesta ant krūtinės, o galai permesti kiekvienas per savo petį. Dupata, dėvima su salwar-kameez, paprastai būna laisvai permesta ir karanti per petį.

Pagrindiniai dupatos dėvėjimo būdai yra tokie, kad būtų uždengta galva ir/ar ties krūtine netyčiom galintys prasiskirti drabužiai, kad būtų paslėpti krūtinės kontūrai. Tačiau laikui einant dupatos vilkėjimas patyrė pokyčių. Dabartinėje aprangoje dupata dažnai nešiojama permesta per vieną petį ar net gobianti rankas. Kitas naujausias variantas yra trumpa dupata, labiau panaši į šalį ar boa, dažnai dėvima su kurta ar vakarietiško stiliaus indų apranga. Dabar dupata dažnai traktuojama kaip dabartinės miestų mados aksesuaras.[1]

Indijos subkontinente moterys, įeidamos į bažnyčią, gurdvarą, mandirą ar mečetę, tradiciškai pridengia galvą dupata.[4]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 Mark Magnier (23 February 2010). „For Pakistani women, dupattas are more than a fashion statement“. Los Angeles Times.
  2. „Dupatta: a statement of style“.[neveikianti nuoroda]
  3. Condra, Jill (2008). The Greenwood Encyclopedia of Clothing Through World History. Westport, CT, USA: Greenwood Press. p. 220. ISBN 978-0-313-33662-1.
  4. Goldman, Ann; Hain, Richard; Liben, Ann Goldman Richard Hain Stephen (2006). Ox Textbook Palliat Care Child Oxt:ncs C. Oxford University Press. p. 224. ISBN 9780198526537. Nuoroda tikrinta 13 November 2012.