Dukatas
Dukatas buvo sidabrinė arba auksinė prekybinė moneta, naudota Europoje nuo viduramžių iki vėlyvojo XX amžiaus. Savo egzistavimo metu dukatas buvo skirtingų sudėčių ir verčių. Venecijos dukatas buvo pasiekęs tokį populiarumą, kaip Bizantijos hyperpyronas ar Florencijos florinas.
Žodis dukatas verčiamas iš lotynų kalbos žodžio ducalis, reiškiančio valdovo moneta.[1]
Pirmoji dukato moneta – skifatos bilonas buvo XII a. sukurtas Sicilijos karaliaus Rodžerio II garbei. Šie dukatai buvo naudojami visoje Sicilijos karalystėje, o ant pirmųjų monetų buvo vaizduojamas Kristus[2].
Venecijos dožas Enrico Dandolo sukūrė sidabrinį dukatą, siejamą su Rodžerio II monetomis, o vėliau sukurti auksiniai dukatai tapo tokie populiarūs, kad vadinti bendriniu dukatų pavadinimu. Sidabrinės monetos vadintos Venecijos grosu.[3]
XV a. Vakarų Europos prekeiviai vietoje florino pradėjo plačiai naudoti dukatą, kuris tapo visų prekių vertės matu. Kai įvairių šalių valdovai reformavo savo naudotas valiutas, dukatas buvo pasirinktas kaip pagrindinis modelis.
Apie 1913 m. auksinis dukatas buvo vertas 9 šilingų ir 4 pensų arba apie 2 dolerių. Sidabriniai dukatai buvo verti apie pusę tokios sumos.[4]
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ Online Etymology Dictionary http://www.etymonline.com/index.php?search=ducat
- ↑ Byzantine Coins, Philip Grierson, page 12
- ↑ Coins In History, John Porteous, pages 84 and 86.
- ↑ Webster, Noah (1913). Webster's Revised Unabridged Dictionary. G. & C. Merriam Co. Suarchyvuotas originalas 2014-08-19. Nuoroda tikrinta 2020-05-21.