Drakono kraujas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Drakono kraujo pigmento milteliai ir grubiai smulkinti smilkalai
Drakono medžio (Dracaena draco) nukritęs lapas – su drakono kraujo pigmentu prie pagrindo

Drakono kraujas – skaisčiai raudoni sakai, gaunami iš skirtingų rūšių augalų, priklausančių eilei genčių, daugiausia tai krotonas (Croton), dracena (Dracaena), Daemonorops, kaliamas (Calamus rotang) ir koralmedis (Pterocarpus).

Raudonieji sakai senovėje buvo naudojami kaip spalvotas lakas, vaistai, smilkalai, dažai. Šiuo tikslu jie dažnai tebenaudojami ir šiandien. Jie buvo viduramžių magijos ir alchemijos seansų priemonė. Nustatyta, kad sodrią raudoną spalvą sakams suteikia atsparūs ir ryškūs drakorubino ir drakokarmino pigmentai, tačiau jų biologinė sandara iki galo neištirta.

Kilmės istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sakai iš dracenų (Dracaena) genties medžių rūšies, arba „tikrasis“ drakono kraujas, bei labai nuodingas mineralas cinoberis (gyvsidabrio sulfidas, HgS) buvo dažnai painiojami senovės romėnų. Iš to, atrodo, kilusi tendencija viską, kas ryškiai raudona, įvardinti „drakono krauju“. Senovės Kinijoje mažai ar beveik visai nebuvo skiriamas drakono kraujo tipas priklausomai nuo skirtingos šaltinio rūšies. Ir Dracaena, ir Daemonorops sakais šiandien dažnai tebėra prekiaujama kaip drakono krauju, mažai ar visai neskiriant dėmesio į augalą-šaltinį. Kaip bebūtų, išgaunami sakai iš Daemonorops yra tapę šiais laikais labiausiai parduodamais, dažniausiai didelių sakų kamuolių forma.

Sakų gavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keliautojai Kanarų salose XV a. gavo granato raudonumo drakono kraujo gabalėlių iš drakono medžio Dracaena draco, augusio tik Kanarų salose ir Maroke. Sakai sunkiasi iš jo sužaloto kamieno arba šakų. Tuo pačiu būdu drakono kraujas gaunamas ir iš raudonosios cinoberinės dracenos (Dracaena cinnabari), endeminės medžių rūšies, augančios tik Sokotros salose. Šie sakai į senovės Europą patekdavo Smilkalų keliu.

Drakono kraujas taip pat gaminamas iš Daemonorops genties rotangų (Calameae) palmių, augančių Indonezijos salyne, kur vadinamas jerangu arba djerangu. Surenkamas sulaužius tvirtą raudonų sakų sluoksnį, dengiantį nesunokusį rotango vaisių. Gauti sakai po to sukočiojami į tvirtus kamuolius pardavimui.

Raudonasis lateksasSangre de Grado medžio (Croton lechleri), augančio Pietų Amerikos šiaurės rytuose, turi žaizdas gydančių ir antioksidanto savybių, jis šimtmečius tebenaudojamas čiabuvių.

Botaniniai šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Drakono medis (Dracaena draco)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Langenheim, J. (2003). Plant Resins: Chemistry, Evolution, Ecology, and Ethnobotany. Timber Press Inc. ISBN 0-88192-574-8.
  • Palaimos karalystė Sokotroje