Pereiti prie turinio

Diskobolas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Taunlio Diskobolas“
Britų muziejus, Londonas
„Lancellotti Diskobolas“
Nacionalinis Romos muziejus

Diskobolas (Disko metikas) – klasikinės Sen. Graikijos skulptūra, sukurta V a. pr. m. e. skulptoriaus Mirono. Neišlikusi. Žinoma iš keleto romėniškų kopijų.

Apie skulptūrą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Diskobolas“, kitaip − „Disko metikas“, buvo sen. Graikijoje V. a. pr. m. e. skulptoriaus Mirono sukurta bronzinė skulptūra, vaizduojanti disko metiką. Disko metimas tuo metu buvo olimpinių žaidinių penkiakovės rungtis. Pati skulptūra neišliko, ji buvo žinoma iš antikinių rašytinių šaltinių, kuriuose buvo įvardijama pavyzdiniu kūriniu, vaizduojančiu žmogaus judesį.[1] Statulą mini Plinijus Vyresnysis ir Lukanas. 1781 m. kasinėjant Romos Eskvilino kalvoje buvo rasta beveik pilnai išlikusi romėniška marmurinė kopija. Po to buvo nustatyta, kad kitos „Diskobolo“ liekanos prieš keletą dešimtmečių buvo restauruotos į parkritusį karį vaizduojančią statulą (dabar Kapitolijaus muziejuose}.[2] Rasta statula vadinama „Lancellotti Diskobolu“, nes buvo vienu metu Massimo-Lancellotti rūmuose. Statula 2-ojo pasaulinio karo metu buvo pervežta į nacistinę Vokietiją, 1948 m. gražinta Italijai JAV kareivių. Kita statula, be galvos, buvo rasta 1908 m. Kastel Porciane buvusios imperatoriškosios vilos griuvėsiuose. Šios statulos poza yra natūralesnė. Abi šios skulptūros yra Romos nacionaliniame muziejuje.

1791 m. buvo rasta kita „Diskobolo“ statula Adriano viloje Tivolyje. Ją 1805 m. įsigijo Britų muziejus. Ši statula vadinama „Taunlio Diskobolu“, nes ją įsigijo Charles Townley iš kito anglų perpardavinėtojo Thomas Jenkins. Pastarasis įtikino, kad rasta vietoje nudaužta galva priklauso „Diskobolui“, bet, kadangi ji aiškiai negalėjo atitikti ankstesnę žinomą versiją – atsuktą disko pusėn, galva buvo restauruota žiūrinti nuo disko. Tokiu būdu ši statula tapo savotiška antikinės Mirono statulos klastote. Iš karto netrukus Adriano viloje buvo rastas kitas „Diskobolo“ torsas, kurį įsigijo Vatikano muziejai. Šios versijos naujaisiais laikais pagaminta galva buvo restauruota pagal „Taunlio Diskobolą“ – žiūrinti nuo disko.[3] Visos rastos marmurinės skulptūros, laikoma, yra iš II a. „Diskobolas“ tapo viena geriausiai žinomų ir atpažįstamų antikinių statulų pasaulyje. Ji įspūdį daro savo simetriškomis formomis ir atleto įtampos perteikimu, o ne natūralumu. Jau senovės rašytojai pastebėjo, kad skulptūros poza visiškai nenatūrali ir, kad tokiu būdu diskas nemetamas.[4]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. archeoroma.beniculturali.it Archyvuota kopija 2013-12-15 iš Wayback Machine projekto.
  2. journalofromanarch.com[neveikianti nuoroda]
  3. Britų muziejaus informacija Archyvuota kopija 2016-03-08 iš Wayback Machine projekto.
  4. Ed. Michael Gagarin. „The Oxford Encyclopedia of Ancient Greece and Rome.“ Oxford University Press, − 2010. p. 29