Pereiti prie turinio

Demblys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Dembliai)
Samojietiški dembliai (‘ie toga)

Demblys (t. p. plaušinis, plaušinys, pynė) – iš medžio plėšų, vytelių ar tuščiavidurių augalų stiebų pintas kilimėlis.[1] Daugelyje pasaulio vietų iš augalinio pluošto pinami dembliai, naudojami įvairiausiomis paskirtimis – patiesti ant grindų, baldų (stalo, lovos, spintelių), dembliais dengiamos būstų sienos (kartais ne tik vidinės, bet ir išorinės), jie naudojami rūbų gamyboje, taip pat panaudojami darant žemių įtvirtinimus, užtūras. Lietuvoje iš šiaudų, plaušų pinti dembliai naudoti daržuose uždengti daigams, pridengti namų langus. Dembliams pinti plačiai naudojamas koiras (kokosų pluoštas), abaka (pluoštinių bananų pluoštas), įvairūs švendrai, datulinių finikų ir kitokių palmių lapai, pandanai, cukranendrės, viksvuolės, liepų karnos.

Dembliai dabar plačiai tebenaudojami Okeanijos, Azijos, Afrikos, Centrinės Amerikos kraštuose, kitur juos išstūmė sintetiniai pakaitalai. Tiesa, pinti dembliai naudojami kaip laukujų durų kilimėliai, bambukiniai patiesalai ant stalo.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Demblys. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IV (Chakasija-Diržių kapinynas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003