Debesų vartai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Debesų vartai
Menininkas Anišas Kapūras
Metai 2004 m.
Meno kryptis Postmodernizmas
Medžiagos, technika plienas
Matmenys aukštis 10 m, ilgis 20 m
Miestas (vieta) Čikaga, Tūkstantmečio parkas
Muziejus

Debesų vartai (angl. Cloud Gate, praminti „Pupa“, angl. Bean) – 2004 m. Čikagoje pastatyta skulptūra, kurią sukūrė iš Indijos kilęs britų skulptorius Anišas Kapūras.

Apie skulptūrą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1999 m. Millenium parko meno komisija konkurso skulptūrai sukurti nugalėtoju iš daugiau nei 20 kandidatų išrinko britų skulptorių Anišą Kapūrą. „Debesų vartai“ pastatyti 2004 m. Čikagos Millenium (Tūkstantmečio) parke ir apsauginės užsklandos nuimtos 2004 m. liepos 8 d. paties parko inauguracijos liepos 16 d. proga. Tuo metu „Debesų vartų“ statybas finansavo JAV „SBC“ kompanija ir ji buvo „SBC“ pavadinimo aikštėje (dabar „AT&T“ aikštė). Statybų kaina siekė 23 mln. JAV dolerių ir skulptūra parko atidarymo metu nebuvo baigta.[1] „Debesų vartai“ sudaryti iš 168 nerūdijančio plieno plokščių, kurios buvo nupoliruotos, kad atspindėtų dangų ir aplinkinius pastatus kaip veidrodinis paviršius. Viduje skulptūra yra tuščiavidurė su palaikančiomis sijomis. Galutiniai poliravimo darbai baigti 2006 m. Juos greičiau įgyvendinti sutrukdė skulptūros populiarumas.

„Debesų vartai“ yra elipsės formos kūrinys, sveriantis 100 tonų (110 „trumpųjų“ tonų). Jo ilgis yra apie 20 m, plotis 12,8 m ir aukštis 10 m. Po skulptūra yra apie 3,6 m aukščio tarpas, pro kurį gali praeiti lankytojai.[2] Pasak tripadvisor.com svetainės, „Debesų vartai“ yra trečias pagal turistų susidomėjimą objektas Čikagoje.[3] 2015 m. Kinijos Karamajaus mieste pastatyta panaši skulptūra, kurią A. Kapūras įvertino „Debesų vartų“ plagijavimu.[4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]