Pereiti prie turinio

De Beers

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
De Beers
FormaUAB
PramonėKalnakasyba,
Didmeninė prekyba,
Mažmeninė prekyba kartu su LVMH
Įkurta1888 m.
Centrinė būstinėJohanesburgas, PAR
ProdukcijaDeimantai
Darbuotojų~ 20,000
Tinklalapiswww.debeers.com
Parduotuvė Honkonge

De Beers – tarptautinė korporacija, užsiimanti deimantų gavyba, pirkimu, pardavimu, apdirbimu bei sintetinių deimantų gamyba. Korporacija įkurta PAR 1888 m. „De Beers“ kontroliuoja maždaug pusę pasaulinės neapdirbtų deimantų gamybos. „Anglo American“ kalnakasybos bendrovė valdo 45 % šios įmonės akcijų. Tuo tarpu 40 % „De Beers“ įmonės akcijų priklauso Nicky Oppenheimer ir jo šeimai.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1866 m. Oranžinės upės slėnyje atrastas pirmasis PAR deimantas, sveriantis 21 karatą. Po kurio laiko buvo atrastas kitas brangakmenis ir daugybė deimantų ieškotojų patraukė į Pietų Afrikos Respubliką. Didžioji dalis deimantų randama broliams De Beers priklausančiose žemėse. Tačiau broliai nedalyvavo kuriant De Beers imperiją. Kompaniją įkūrė Sesilas Rodsas, kuris pats būdamas ieškotoju didelės sėkmės nesulaukė. Jo įkurta kompanija pradėjo siūlyti deimantų ieškotojams įvairias paslaugas nuo deimantų supirkimo, instrumentų pardavimo, maitinimo paslaugų iki požeminio vandens išsiurbimo iš šachtų. Atsiskaitymas vyko deimantais, pajais, pelno dalimis. Jau 1883 m. kompanija valdė didžiausią deimantų telkinį Kimberlį. Kompanija buvo pavadinta brolių De Beers, žemių valdytojų, garbei.

De Beers kompanija greitai pasirašė sutarti su „N M Rothschild & Sons“ ir kitais anglų bankais dėl ekskliuzyvinio deimantų tiekimo. Taip nugalėjusi konkurentus, kompanija tapo monopolistine ir 1902 m. kontroliavo 95 procentus rinkos.

Monopolija kontroliavo deimantų kainas. 10 kartų per metus De Beers kviesdavo savo stambius klientus į Londoną, kur siūlydavo nedideles dėžutes su jų atrinktais deimantais ir nustatyta kainą. Klientas arba pirkdavo už nurodytą kainą arba išeidavo be deimantų. Taip pat nupirkęs deimantus įsipareigodavo neperpardavinėti jų kol jie nėra apšlifuoti.

Dėl kitose valstybėse atrastų deimanto telkinių De Beers monopolija pradėjo mažėti ir dabar jai priklauso 40 procentų rinkos.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]