Darikas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Achemenidų darikas (apie 490 m. pr. m. e.). IIIb tipas.
Achemenidų darikas (IV a. pr. m. e.)

Darikas (sen.persų *darayaka-) – auksinė moneta, naudota Persijos imperijoje.

Darikai buvo kaldinami iš labai gryno aukso (95,83%).[1] Masė – apie 8,4 g. Ant monetos atvaizduotas Persijos karalius arba karūnuotas karys, ginkluotas lanku ir strėle. Reverse matyti grubus stačiakampis (manoma, kad tai smūgio kalant monetą žymė). Užrašų darikų montos neturėjo.

Spėjama, kad monetoje gali būti atvaizduotas Persijos valdovas Darijus I, įvedęs monetas tarp 522 ir 486 m. pr. m. e. Juos naudoti nustojo 330 m. pr. m. e., įsiveržus Aleksandrui Makedoniečiui. Užkariavus Persiją darikai buvo perlydyti ir nukaldintos jau Aleksandro monetos. Manoma, kad dėl to darikai dabar yra reti, nors savo laiku buvo plačiai naudojami.[2]

V a. pr. m. e. gale Mažojoje Azijoje persų satrapai nutarė kaldinti savo monetas. Darijus nutarė, kad toks pasikėsinimas yra kriminalinis nusikaltimas, baudžiamas mirties bausme, nes monetų kaldinimo teisė buvo laikoma išimtinai karališka.

Darikai kelis kartus paminėti Senajame Testamente, nes izraelitai su jais susidūrė, kai jų užkariautojus babiloniečius užkariavo persai. „Metraščių knygose“ rašoma, kad karalius Dovydas paprašė susirinkusius žmones paaukoti šventyklos statybai. Ir žmonės dosniai paaukojo „Dievo namams penkis tūkstančius talentų ir dešimt tūkstančių darikų aukso, dešimt tūkstančių talentų sidabro, aštuoniolika tūkstančių talentų bronzos ir šimtą tūkstančių talentų geležies“.[3] Dovydas karaliavo, kaip manoma, tarp 1048 ir 1007 m. pr. m. e. Taigi, įrašas Senajame Testamente yra arba anachronizmas, arba rašytojas konvertavo aukso kiekį į savo laikų piniginius vienetus.[4][5]

Senovėje darikus vadindavo „lankininkais“. Pavyzdžiui, Agesilajus rašė, kad jį iš Azijos išvarė trisdešimt tūkstančių lankininkų, taip jis apibūdino kyšius, kuriuos išdalino persų karalius.[6]

Egzistavo ir dvigubi darikai, kuriuos kaldino arba Darijus III, arba Aleksandras apie 350 - 330 m. pr. m. e. Apie šias monetas mažai kas žinoma.

Dalis žmonių, kaip ir senovės graikai, mano, kad monetos pavadinimas kilo iš Darijaus vardo. Bet, iš tikrųjų, manoma, pavadinimas kilo iš vid. pers. zariq 'auksas'.

1 darikas sudarė 1/3000 persų talento, kuris buvo lygus 25,92 kg. Achemenidų dinastijos laikais kelis kartus keitėsi aukso ir sidabro verčių santykis. Santykių keitimo datos nėra žinomos.

  • Pirmas tarpsnis: santykis 1:13⅓, darikas (turintis 8,19 g aukso) = 20 siglų (po 5,46 g sidabro);
  • Antras tarpsnis: santykis 1:13, darikas (turintis 8,4 g aukso) = 20 siglų (po 5,46 g sidabro);
  • Trečias tarpsnis: santykis 1:13⅓, darikas (turintis 8,4 g aukso) = 20 siglų (po 5,6 g sidabro);
  • Ketvirtas tarpsnis: santykis 1:13, darikas (turintis 8,6 g aukso) = 20 siglų (po 5,6 g sidabro).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Charles Anthon, L.L.D. (1841). A Classical Dictionary. New York: Harper & Brothers. 
  2. Charles Anthon, L.L.D. (1841). A Classical Dictionary. New York: Harper & Brothers. 
  3. Chronicles 29:7 (New Revised Standard Version)
  4. Ralph W. Klein (1993). „1 Chronicles“. In Wayne A. Meeks (ed.). The HarperCollins Study Bible. New York, NY: HarperCollins. pp. 605–646. ISBN 0-06-065580-1. 
  5. John H. Walton; Victor H. Matthews and Mark W. Chavalas (2000). The IVP Bible Background Commentary: Old Testament. Downers Grove, IL: InterVarsity Press. ISBN 0-8308-1419-1. 
  6. Charles Anthon, L.L.D. (1841). A Classical Dictionary. New York: Harper & Brothers.