Pereiti prie turinio

Daktaro skrybėlė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Oulu universiteto technologijos mokslų daktaro skrybėlė. Ji padėta ant dėžės šiai skrybėlėi laikyti.

Daktaro skrybėlė (šved. doktorshatt, suom. tohtorinhattu) – šilkinis cilindras plokščiais bryliais, daktaro (Ph. D.) laipsnį gavusio žmogaus akademinės aprangos dalis Švedijoje ir Suomijoje. Suomijoje technologijos daktarų skrybėlių bryliai riestais aukštyn kraštais. Skrybėlės priekyje yra aukso spalvos metalinė laipsnį suteikusio universiteto ar fakulteto emblema. Skrybėlė įteikiama daktaro laipsnio suteikimo ceremonijoje.

Daktarų skrybėlės paprastai juodos (Švedijoje – visada), bet Suomijoje kai kurių specialybių daktarai gauna spalvotas skrybėles:

Daktarų skrybėlės yra rankų darbo, jos daromos pagal būsimo savininko galvos matavimus. Vienos tokios skrybėlės kaina yra apie 500 eurų.

Daktaro skrybėlė yra dėvima su fraku ar panašia oficialia iškilminga apranga. Paprastai daktarų skrybėlės dėvimos akademinėse ceremonijose – atidarymuose, diplomų įteikimuose, oficialiuose disputuose. Disputuose jų dalyviai skrybėles turi, bet jų neužsideda ant galvų, jos būna padėtos ant stalo, emblemomis į publiką.

Daktaro skrybėlė yra asmeninė, todėl paprastai kitiems neskolinama. Ji yra viena iš akademinių regalijų. Kitos panašios regalijos yra daktaro kalavijas (kai kuriuose Suomijos fakultetuose), spalvoti daktaro frako atlapai (kai kuriuose fakultetuose), daktaro biblija (teologijos fakultetuose), daktaro žiedas (Švedija).

Daktaro skrybėlė laikoma specialioje dėžėje.