Pereiti prie turinio

DVD-RAM

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
DVD-RAM laikmena gali būti atpažinta pagal daugybę mažų kvardratėlių ant jo duomenų nešėjo paviršiaus.

DVD-RAM (DVD-Random Access Memory) – disko specifikacija, kurią 1996 m. pristatė DVD Forum organizacija. Ji apibrėžia daug kartų perrašomą DVD-RAM laikmeną ir jam skirtus DVD įrašymo įrenginius. Nuo 1998 m. šios laikmenos yra naudojamos kompiuteriuose, vaizdo kamerose ir asmeniniuose vaizdo grotuvuose,[1] tačiau jos nėra labai paplitusios. 2019 m. gegužės mėn. vienintelis likęs DVD-RAM diskų gamintojas „Panasonic“ paskelbė, kad iki to mėnesio pabaigos baigs gaminti DVD-RAM laikmenas, ir kaip pagrindinę to priežastį nurodė mažėjančią paklausą.[2]

Palyginus DVD-RAM su kitais įrašančiais DVD formatais, jis yra artimiausias kietojo disko technologijai, nes, skirtingai nuo ilgų spiralinių takelių, naudojamų kituose formatuose, laikmena sudaryta iš koncentrinių takelių. Priešingai nuo konkuruojančių DVD+R, DVD-R, DVD+RW ir DVD-RW formatų, šios laikmenos įrašymui ir skaitymui kompiuteriuose specialios DVD įrašymo programinės įrangos nereikia. Juos galima pasiekti kaip įprastus kietuosius diskus.

Nuo Internationale Funkausstellung Berlin 2003 specifikacija buvo parduodama RAM Promotion Group (RAMPRG) (RAM skatinimo grupės), kurios nariai yra Hitachi, Toshiba, Maxell, LG Electronics, Matsushita/Panasonic, Samsung ir Teac. DVD-RAM laikoma ypatingai patikimu formatu, nes turi savyje įtrauktą klaidų kontrolę ir trūkumų valdymo sistemą (Defect management system).

Specifikacijų versijų skirtumai

 • Vienpusis, viensluoksnis diskas, kurio talpa 2,58 GB
 • Dvipusis, viensluoksnis diskas, kurio talpa 5,16 GB
 • Vienpusis, viensluoksnis diskas, kurio talpa 4,7 GB
 • Dvipusis, viensluoksnis diskas, kurio talpa 9,4 GB

Taip pat egzistuoja fiziškai mažesni 80 mm skersmens diskai, kurių viensluoksnių diskų talpa 1,46 GB, tačiau jie rečiau sutinkami. Iš pradžių šie diskai buvo parduodami specialiuose kartridžuose, tačiau naujesni DVD įrašymo įrenginiai jau gali dirbti ir su diskais be jų, o kai kurie ir išvis nebepalaiko kartridžų.

Pagrindinės operacinės sistemos, kaip Microsoft Windows, Linux ar Mac OS X, tiesiogiai palaiko DVD-RAM diskus.

Senesnės Windows versijos gali reikalauti papildomų tvarkyklių. Windows XP tiesiogiai į DVD-RAM diską gali rašyti tik naudojat FAT32 failų sistemą. Norint naudoti UDF failų sistemą (kuri laikoma greitesne) reikalingos papildomos tvarkyklės ar programos. Windows Vista gali naudoti UDF failų sistemą be papildomų priemonių. Šių problemų neturi Linux ir Mac OS sistemos. Linux DVD-RAM diskuose gali naudoti bet kokią failų sistemą (pvz., ext3), tačiau jos nerekomenduojamos, nes dažnai perrašo duomenis ir failų lentelė yra disko pradžioje.

Kaip atidaryti DVD-RAM kartridžą

Šiuo metu yra trys konkuruojantys įrašomi DVD formatai: DVD-RAM, DVD-RW, DVD+RW.

DVD-RAM labiau tinka atsarginių kopijų kūrimui ir vaizdo kameroms.

DVD-RAM privalumai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
 • Ilgaamžiškumas – be fizinių pažeidimų duomenis galima išlaikyti mažiausiai 30 metų. Dėl šios priežasties DVD-RAM laikmenos naudojamos archyviniams duomenims saugoti.[3][4]
 • Jie gali būti įrašomi daugiau kaip 100000 kartų (tuo tarpu kai DVD±RW apie 1000). Greitesni DVD-RAM diskai palaiko mažiau perrašymų (3x greičiu: 100000, 5x: 10000), bet visgi vis tiek daugiau už DVD±RW.
 • Nereikia papildomos DVD įrašymo programinės įrangos
 • Greitas mažų failų pasiekiamumas diske
 • Automatinis duomenų tikrinimas, įrašant juos į laikmeną
 • Tvirtas, plastikinis kartridžas, apsaugantis diską
 • Vaizdo įrašinėjimo įrenginiuose įmanomas DVD-RAM įrašymas ir peržiūra vienu metu
 • Nereikalinga disko finalizacija

DVD-RAM trūkumai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
 • Dauguma DVD įrenginių nepalaiko DVD-RAM[5]
 • DVD-RAM yra brangesnė už kitų tipų DVD laikmenas[6]
 • DVD+RW ir DVD-RW gali būti įrašyti greičiau nei DVD-RAM, ypač esant dideliems duomenų kiekiams. Taip pat duomenų įrašymą sulėtina ir automatinis duomenų tikrinimas. Nors neseniai išleisti DVD-RAM 12x ir anonsuojami DVD-RAM 16x greičių diskai gali panaikinti šį teiginį.

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
 • Taylor, Jim (2001). DVD Demystified (2nd leid.). McGraw-Hill. doi:10.1036/007138944X. ISBN 0-07-138944-X.
 1. „Understanding DVD - Physical, Logical and Application Specifications“. www.osta.org. Optical Storage Technology Association. Nuoroda tikrinta 2020-07-28.
 2. „DVD-RAM Disc for Recording Completion of Production“ (japonų). Panasonic Corporation. Nuoroda tikrinta 2019-05-22.
 3. „Fujifilm DVD-RAM Disc“. Fujifilm. 2006-10-17. Suarchyvuotas originalas 2006-10-17. Nuoroda tikrinta 2009-08-15.
 4. „Update: Phase Change WORM“. West World Productions and Gale Group. Nuoroda tikrinta 2007-12-29.
 5. Taylor 2001, p. 224, Table 5.3. Compatibility of Writable DVD Formats.
 6. Mark L. Chambers (2004). CD and DVD Recording For Dummies. p. 54, Table 3-1. ISBN 978-0-7645-7073-5.