Cikliškas argumentas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Cikliškas argumentas (lot. circulus in demonstrando, dar žinomas kaip Petitio principii) yra argumentacijos klaida, daroma tuomet, kai išvada, kurią norima įrodyti, tame pačiame argumente panaudojama kaip prielaida. Kartais ši prielaida perfrazuojama, kad iš karto nebūtų pastebėta. Cikliškais argumentais dažnai bandoma argumentuoti religinių tiesų teisingumą.

Pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Biblija yra teisinga, nes ji Dievo žodis, o Dievas niekuomet nemeluoja. Iš kur mes tai žinome? Iš biblijos!
  • Homoseksualams neturėtų būti leista dirbti valstybinėse įstaigose. Todėl, jei išsiaiškinama, kad valdininkas yra homoseksualus, jis turi būti išmestas iš darbo. Savaime aišku, valdininkai - homoseksualai sieks nuslėpti savo paslaptį, kad taip neatsitiktų. Todėl atsiveria galimybės tokius valdininkus šantažuoti. Reiškia, homoseksualams neturėtų būti leista dirbti valstybinėse įstaigose.
  • Įstatymas, draudžiantis rūkyti marihuaną, yra geras ir teisingas. Jis yra geras, kadangi marihuanos rūkyti negalima. Kodėl jos rūkyti negalima? Nes tą draudžia įstatymai, o įstatymų reikia laikytis.
  • Politiku X negalima pasitikėti, nes tik nesąžiningi žmonės eina į valdžią. Politikas X kandidatuoja į Seimą, vadinasi, jis nesąžiningas ir juo negalima pasitikėti. Taigi, į valdžią eina tik nesąžiningi žmonės.

Logika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Cikliškas argumentas nėra formaliosios logikos klaida, čia išvados plaukia iš prielaidų. Tačiau jis nieko nesako apie teiginio teisingumą. Kiekvieną tokį argumentą galima perfrazuoti į jeigu šis teiginys yra teisingas, tada jis yra teisingas. Pavyzdžiui, biblijos teisingumo klausimas – jos teisingumas grindžiamas Dievo teisingumu, tačiau Dievas egzistuoja tik tuomet, jei biblija yra teisinga. Vadinasi, jei biblija yra teisinga, tada ji yra teisinga. Nieko neįrodantis argumentas.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]