Netikras škotas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

„Netikras škotas“ yra loginė argumentacijos klaida. Šį pavadinimą įvedė britų filosofas Entonis Fliu savo 1975 metais išleistoje knygoje Mąstymas apie mąstymą (verčiant pažodžiui būtų „joks tikras škotas“no true Scotsman). „Netikro škoto“ klaida daroma tuomet, kai ginant teiginį prie kažkurio termino pridedamas žodis tikras, taip bandant pakeisti priimtą jo apibrėžimą. Fliu davė tokį pavyzdį:

A: Joks škotas nededa cukraus į košę.
B: Bet mano škotas dėdė Angus mėgsta dėti cukrų į košę.
A: Galbūt, bet joks tikras škotas nededa cukraus į košę.

Taip šiam kartui bandoma pakeisti visuotinai priimtą termino škotas apibrėžimą, prie jo pridedant ir savybę „nededa cukraus į košę“. Tai yra klaida, kadangi tokiu būdu būtų galima „įrodyti“ visiškai bet ką. Ne apibrėžimas turi būti taikomas prie teiginio, o teiginiai formuojami atsižvelgiant apibrėžimus.

Kiti pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • A: Joks katalikas neatsižada savo tikėjimo.

B: Sakai? Katalikas Bronius tapo musulmonu.

A: Vadinasi, jis nebuvo tikras katalikas.

B: Metalistui Dariui patinka ABBA.

A: Reiškia, jis nėra tikras metalistas. Joks tikras metalistas neklauso ABBA.
  • Skustagalviai nemuša turistų. Ką, ta grupuotė sumušė turistą? Tada jie tebuvo mažvaikių gauja, tikri skustagalviai nemuša turistų.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodžio tikras vartojimas tokiame kontekste nėra laikomas klaida, jei juo nebandomas pakeisti visuotinai priimtas termino apibrėžimas. Kadangi vegetaras yra žmogus, nevalgantis mėsos, teiginys „joks tikras vegetaras nevalgytų karbonado“ nėra klaidingas. Tačiau šiame kontekste žodis tikras praranda prasmę: negali būti tikras vegetaras ar mažiau tikras vegetaras. Yra tik dvi alternatyvos – arba vegetaras, arba ne.
„Netikras škotas“ dažnai naudojamas su terminais, kurie neturi konkretaus apibrėžimo, todėl kalbėtojas turi daugiau galimybių tą apibrėžimą pritaikyti prie ginamo teiginio. Ypač dažnai ši klaida pasitaiko politiniuose ir religiniuose debatuose.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]