Cheopso piramidė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Cheopso piramidė

Cheopso piramidė, arba Didžioji Gizos piramidėEgipto piramidė, faraono Cheopso kapas.

Piramidė yra seniausias iš septynių pasaulio stebuklų ir vienintelis, išlikęs iki mūsų dienų. Visa struktūra, kurios aukštis apie 147 m., užima 40 000 kvadratinių metrų plotą, yra sukrauta iš 200 eilių milžiniškų akmenų (per 2 mln. akmens luitų), kurių kiekvienas sveria apie 2,5 tonos. Manoma, kad ją statė apie 100 000 žmonių ilgiau kaip 20 metų.

Piramidės statyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Cheopsas, kaip ir visi jo pirmtakai, irgi norėjo būti palaidotas piramidėje. Reikėjo atrasti tinkamą vietą statybai, nes milžiniškas statinys sveria 6 400 000 tonų, taigi jo pagrindas turėjo būti itin tvirtas. Tinkama vieta rasta į pietus nuo dabartinės Egipto sostinės Kairo, dykumos plynaukštėje, už septynių kilometrų į vakarus nuo Gizos. Ten tvirtas uolėtas pagrindas galėjo išlaikyti piramidės svorį. Parengiamuosiuose darbuose, kurie vyko apie dešimtį metų, dirbo apie 4000 žmonių - menininkai ir architektai, akmenskaldžiai ir įvairūs amatininkai.

Egipto gyventojai statybose dalyvavo savanoriškai, jie tikėjo, kad prisidėję prie didingos užduoties įgaus dalelę dieviškojo faraono nemirtingumo. Darbininkai keltais persikeldavo per Nilą ir traukdavo į akmenų skaldyklą. Akmens luito aukštis ir ilgis turėjo būti - 0,80-1,45 m. Darbininkus ir apie 7,5 tonos sveriantį tašytą akmens luitą į kitą krantą perkeldavo burlaivis. Po dvidešimties statybos metų, piramidė, sudaryta iš 128 akmens luitų eilių, buvo baigta.

Cheopso piramidę sudarė ne vien akmens luitai. Statinio viduje įrengtas koridorių tinklas, kuris 47 m ilgio koridoriumi, didžiąja galerija, vedė į 10,50 m ilgio, 5,30 pločio ir 5,80 m aukščio patalpą - faraono laidojimo kambarį. Jis buvo išpuoštas granitu.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka