Pereiti prie turinio

Botafumeiro

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Smilkalų indas Botafumeiro

Botafumeiro – vienas didžiausių pasaulyje smilkytuvas, naudojamas kulto apeigose Kompostelos Santjago katedroje Galisijoje Ispanijoje. Botafumeiro galisų kalba reiškia „leidžiantis dūmus“.

Smilkytuvas leidžia dūmus

Smilkytuvas kabo ant lyno, pritvirtinto prie katedros lubų, yra 160 cm aukščio, sveria virš 80 kg, užpildomas kastuvais sužeriant 40 kg medžio anglies ir smilkalų. Smilkytuvas yra įsiūbuojamas katedros transepte aštuonių patarnautojų (tiraboleiros), apsivilkusių raudonomis mantijomis. Jis pakyla į viršų iki 21 m., paskleisdamas besiveržiančius dūmų kamuolius. Švytuoklė įgauna virš 60 km per val. greitį. Virvių tarnavimo laikas siekia apie 20 metų.

Smilkymas per apeigas

Švytuoklinė smilkalinė Kompostelos Santjago katedroje pradėta naudoti XI a. Manoma, jog tokio neįprasto prietaiso panaudojimas pradžioje buvo susijęs su tuo, jog padėjo nustelbti nemalonius kvapus, tvyrančius tūkstantinėje nesipraususių piligrimų minioje, taip pat buvo tikima smilkalų gydomąja galia visuotinių epidemijų metais. Be to, smilkalai ir dūmai buvo netsiejama apeigų liturgijos dalis.

XV a. smilkytuvui pagaminti lėšas skyrė Prancūzijos karalius Liudvikas XI (14231483). Naujasis Botafumeiro pirmą kartą apeigose buvo panaudotas 1554 m. Jis buvo iš sidabro ir stebino maldininkus ypatingu puošnumu. Dabartinė skriemulių sistema, prie kurios pritvirtintos virvės ir jų pagalba įsiūbuojamas smilkytuvas, įrengtas katedros skliaute 1604 m. Ispanijos Nepriklausomybės karo metu 1809 m. jį pagrobė ir išlydė Napoleono kareiviai. Šiuolaikinis auksinio žvilgesio Botafumeiro buvo meistrų atkurtas 1851 m. iš žalvario ir bronzos lydinio, padengto plonu sidabro sluoksniu. Po 155 metų tarnavimo 2006 m. buvo restauruotas.

Princesės Kotrynos Aragonietės lankymosi Santjago de Komposteloje metu 1499 m. ir jai būnant netoli katedros, religinių apeigų metu įsiūbuotas smilkalų indas išlėkė pro viršutinį langą į lauką, bet, laimei, nieko nesužeidė.

Lynai bei kitos smilkytuvą laikančios dalys taip pat buvo sugedę. 1622 m. gegužės 23 m., vėliausiai 1925 m. bei 1937 m. liepą jis krito siūbavusiems patarnautojams po kojomis, išbarstydamas karštas anglis.