Bir Tavilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Koordinatės: 21°52′13″ š. pl. 33°44′14″ r. ilg. / 21.87028°š. pl. 33.73722°r. ilg. / 21.87028; 33.73722

Bir Tavilis Egipto ir Sudano pasienyje
Halaibo (dešinėje) ir Bir Tavilio (centre) ginčijamos teritorijos

Bir Tavilis (arab. بير طويلvandens šulinys) yra smėlio ir uolų dykumos lopinėlis, esantis prie sienos tarp Egipto ir Sudano.

Bir Tavilis oficialiai jau yra tapęs mažiausiai pageidaujama teritorija pasaulyje. Bir Tavilis yra vienintelė mūsų planetos sritis, į kurią pretenzijų dar nepareiškė jokia valstybė, tarp jų ir jos kaimynai. Dėl teritorinių ypatumų, jei kuris nors kaimynas užsinorėtų taikiai užimti Bir Tavilį, jam tektų atsisakyti siekių įsitvirtinti Halaibo trikampyje. Ši teritorija iš esmės taip pat yra uolėta dykuma, tačiau yra dešimt kartų didesnio ploto nei Bir Tavilis ir turi priėjimą prie Raudonosios jūros.

Pagal 1899 m. pasirašytą bendro valdymo (kondominiumo) sutartį ties 22−ąja šiaurės lygiagrete tarp Egipto ir tuometinio Anglų−Egipto Sudano britai nubrėžė skiriamąją liniją. Taip atsirado maždaug 1240 km ilgio pasienis, nusidriekęs nuo Libijos iki Raudonosios jūros. Panašu, kad siena tarp Egipto ir Sudano pasirodė esanti truputėlį „per tiesi“. 1902 m. britai ją pakoregavo trijose vietose. Nedidelė teritorija į šiaurę nuo tos vietos, kur Nilas kerta sieną, buvo perduota Sudano kontrolei − su mintimi, kad iš pietų bus paprasčiau patekti į vietinius kaimus. Ties sienos smaigaliu esantis Vadi Halfos miestas vis dar priklauso Sudanui, tačiau pretenzijas į jį reiškia Egiptas.

Į rytus nuo Vadi Halfos ir į pietus nuo 22−osios lygiagretės esantis Bir Tavilis buvo perduotas Egiptui, nes Egipto pusėje gyvenusi gentis šią teritoriją naudojo kaip ganyklas. Panašiu principu į šiaurę nuo 22−osios lygiagretės ir su Bir Taviliu besiliečiantis Halaibo trikampis atiteko Sudanui, nes čia daugiausia dominavo Sudanui priklausančios gentys.

Iš tiesų Bir Tavilis yra ne trikampio, o trapecijos formos. Jo šiaurinis pakraštys (22−oji paralelė) yra 95 km ilgio, o jo pietinis pakraštys nusidriekęs 30 km į pietus ir yra iš viso 46 km ilgio. Bendras teritorijos plotas vos viršija 2000 km². Tuo tarpu Halaibo trikampio plotas yra maždaug 20 500 km².

Kol kas nėra duomenų, kad kuri nors šalis faktiškai kontroliuotų Bir Tavilį, o tai reiškia, jog šis plotas yra vienintelis niekam nepriklausantis kraštas pasaulyje − neskaitant Antarktidos.