Pereiti prie turinio

Bernardino Luini

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bernardino Luinio „Roseto Madona“ (apie 1520, Breros pinakoteka, Milanas)

Bernardinas Luinis (it. Bernardino Luini, apie 14801532 m.) – italų renesanso dailininkas iš Lombardijos, vienas Leonardo da Vinčio pasekėjų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bernardinas Luinis gimė 1470−1480 m. laikotarpyje, spėjama, Lombardijos Luino kaimelyje, nuo kurio gavo savo pavardę. Spėjama, kad keletas freskų šiame kaime yra jaunojo Bernardino darbai. Tikroji dailininko pavardė nežinoma. Jis pasirašinėdavo Bernardin Lovino. Manoma, kad jis atvyko į Milaną apie 1500 m. ir mokėsi Milane pas dailininką Ambrogio Bergognone. Bernardino Luini stilių lemiamai paveikė Leonardas da Vinčis, kuris tuo metu kaip tik paliko Milaną. Jokių žinių apie dailininkų galimą susitikimą nėra. Dėl stilistinių panašumų keletas jo darbų buvo anksčiau priskiriami Leonardui. Luinis dirbo kartu su kitu žymiu Leonardo mokiniu Giovanni Antonio Boltraffio. Luinio kūryboje pasireiškia Andrea Mantegna įtakos pėdsakai.

Apie 1507 m. Bernardinas Luinis turėjo savo studiją Milane ir vykdė savarankišką dailininko veiklą. Jis gaudavo daug užsakymų iš aplinkinių miestų. Apie 1509-16 m. jis sukūrė freskas Villa Pelucca Sesto San Džiovani miestelyje. Apie 1516 m. Luinis atliko freskas San Giorgio al Palazzo bažnyčioje Milane. Apie 1521 m. Luinis pabuvojo Romoje, kur patyrė Rafaelio dailės įtaką. Svarbiausiais jo darbais buvo freskos Milano senojo vienuolyno bažnyčioje San Maurizio al Monastero Maggiore. Grafo Giovanni Bentivogli užsakymu atliktos apie 1520-28 m. Apie 1529 m. jis sukūrė vieną garsiausių savo darbų Santa Maria degli Angeli bažnyčioje Lugane − freskas Kristaus kančių tema. 1531 m. jis minimas dirbęs Sarono Santa Maria dei Miracoli šventykloje, kurioje jau buvo dirbęs apie 1525 m. Vėlesnių žinių apie dailininką beveik neišlikę. Pagal vieną liudijimą jis mirė 1532 m., tačiau, įmanoma, kad galėjo gyventi iki 1540 m. Du sūnūs buvo jo mokiniais. Vienas jų, Aurelio, tapo reikšmingesniu dailininku manieristu. Spėjama, kad Luinis galėjo būti susijęs su dailininku Gaudenzio Ferrari.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]