Barbakanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Barbakanas Helsingborge, Švedija

Barbakanas (it. barbacane) – gynybinis statinys tvirtovės, miesto gynybinės sienos išorėje prie vartų. Sudaro masyvus, paprastai cilindrinis bokštas su šaudymo angomis ir tiltas arba uždara perėja, jungiantis bokštą su vartais. Skirtas vartų apsaugai ir sienos sparninei gynybai. Buvo paplitęs Viduramžiais. Pradėtas statyti XIII a. Prancūzijoje.[1] XV a. pabaigoje iš jų išsivystė ravelinas.

Europoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiausias išlikęs Barbakanas yra Lenkijoje (Krokuva). Kiti barbakanai yra Naumburge prie Zalės, Rotenburge (ob der Tauber), Varšuvoje, Marienburge ar prie Fort de Salses (Prancūzijos Pirėnai).

Vilniaus „barbakanas“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paplitusi klaidinga nuomonė, kad Vilniuje esanti gynybinės sienos bastėja taip pat yra barbakanas. Tačiau Lietuvoje nėra išlikę nei vieno tokio tipo gynybinio įtvirtinimo. Nepaisant to, „barbakano“ vartosena kalbant apie Vilniaus bastėją, išlieka gaji.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Böhme, Horst Wolfgang/Friedrich, Reinhard/Schock-Werner, Barbara (Hrsg.): Wörterbuch der Burgen, Schlösser und Festungen. Reclam, Stuttgart 2004 ISBN 3-15-010547-1

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Barbakanas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. II (Arktis-Beketas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002. 640 psl.