Pereiti prie turinio

Bangolaidis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Bangolaidis – darinys, kuris nukreipia bangas, pvz., elektromagnetines bangas, šviesos arba garso bangas. Kiekvienam bangos tipui egzistuoja savas bangolaidžio tipas.

Elektromagnetiniai bangolaidžiai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bangolaidis gali būti sukurtas perduoti bangas plačiame elektromagnetinio spektro ruože, bet ypač naudingas mikrobangų ir optinių dažnių ruožuose. Priklausomai nuo konkretaus bangos dažnio, bangolaidis yra kuriamas arba iš elektriškai laidžios arba dielektrinės medžiagos. Bangolaidžiai naudojami galiai bei įvairiems signalams perduoti.

Optiniai bangolaidžiai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bangolaidis, naudojamas optinių dažnių ruože, dažniausiai gaminamas iš dielektrinių medžiagų. Jį sudaro šerdis iš medžiagos su aukšta dielektrine skvarba (atitinkamai dideliu lūžio rodikliu apribota apvalkalo medžiaga, kurios dielektrinė skvarba arba lūžio rodiklis yra mažesni. Tokia struktūra nukreipia optines bangas visiško vidaus atspindžio dėka. Toks bangolaidis yra vadinamas šviesolaidžiu

Kiti optinių šviesolaidžių tipai, tarp jų ir fotoninio kristalo pagrindu, bangoms nukreipti naudoja kitokius mechanizmus. Bangolaidžiai, sudaryti iš tuščiavidurio vamzdžio, kurio vidinis paviršius padengtas ypač gerai atspindinčia medžiaga, vadinami šviesos vamzdeliais bei naudojami apšvietimui. Vidinis paviršius gali būti poliruotas metalas arba daugiasluoksnė danga, nukreipianti šviesa Bregų atspindžio dėka (tai būtų dalinis fotoninio kristalo atvejis).

Akustiniai bangolaidžiai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akustiniame bangolaidyje yra nukreipiama garso banga. Tokio bangolaidžio principinė schema yra panaši į optinio su vienu skirtumu, kad vidinis akustinio bangolaidžio paviršius turi gerai atspindėti garsą.