Pereiti prie turinio

Baltasis paltusas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Hippoglossus hippoglossus

Baltasis paltusas (Hippoglossus hippoglossus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Antklasis: Kaulinės žuvys
( Osteichthyes)
Klasė: Stipinpelekės žuvys
( Actinopterygii)
Būrys: Plekšniažuvės
( Pleuronectiformes)
Šeima: Plekšninės
( Pleuronectidae)
Gentis: Paprastieji paltusai
( Hippoglossus)
Rūšis: Baltasis paltusas
( Hippoglossus hippoglossus)

Baltasis paltusas (Hippoglossus hippoglossus) – plekšniažuvių (Pleuronectiformes) būrio žuvų rūšis. Paplitęs šiaurinėje Atlanto vandenyno dalyje: nuo Biskajos įlankos pietuose iki Barenco jūros ir Grenlandijos pakrančių šiaurėje.

Kaip ir kitos plekšniažuvės, paltusas yra suplotos formos. Nugara tamsiai ruda, pilka ar juoda, pilvas balkšvas. Baltasis paltusas yra viena didžiausių kaulinių žuvų pasaulyje – jis užauga iki 4,7 m, gali sverti iki 320 kg ir išgyventi ~50 metų.

Gyvena vandenyno dugne, 50–2000 m gylyje, nors retkarčiais išplaukia į paviršių. Mailius plūduriuoja pelaginėje zonoje, bet užaugęs iki 4 cm, plaukia į dugną. Lytiškai subręsta tik ~10-uosius metus. Mailius maitinasi vėžiagyviais, o suaugusios žuvys medžioja susiliedamos su vandenyno dugnu ir puldinėdamos kitas žuvis (menkes, silkes, jūrų laputes, tobius).

Seniau baltasis paltusas buvo svarbus pramoninės žvejybos laimikis, bet dėl ilgo augimo laikotarpio šios žuvies populiacija ženkliai sumažėjo. Dabar paltusų žvejyba ženkliai ribojama, šios žuvys auginamos žuvininkystės ūkiuose.