Automobilio identifikacinis kodas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
VIN kodas 1996 m. laidos Porsche 993 GT2 automobilyje

Automobilio identifikacinis kodas (dažnai VIN kodas, angl. Vehicle identification number) – unikalus septyniolikos simbolių rinkinys, apibūdinantis konkretų automobilį.

Kodą automobiliui priskiria jo gamintojas, o jame užkoduota informacija reiškia markę, modelį, modelio metus, variklio tipą ir kitus svarbius dalykus.

VIN kodas naudojamas visoms transporto priemonėms (keleiviniams, komerciniams automobiliams, sunkvežimiams, autobusams, mopedams) žymėti. Automobilių žymėjimo VIN kodais sistema sudaryta remiantis ISO 3779-1983 standartu ir naudojama nuo devintojo praeito amžiaus dešimtmečio (1982 m.). VIN standartą taiko dauguma šalių ir visi didieji automobilių gamintojai. VIN kodas apibūdina bet kurį unikalų automobilį, pagamintą per pastaruosius 30 metų. Gamintojai patys atsakingi už VIN numeravimą.

Unikalūs kodai suteikia unikalią galimybę - jie leidžia sekti bet kurio automobilio istoriją, įskaitant tokius nemalonius, tačiau svarbius faktus kaip avarijos ar vagystės. Tai reiškia, kad automobilių istorijos ataskaitos padeda priimti teisingus sprendimus renkantis naudotą automobilį.

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiekvieną VIN numerį sudaro trys dalys:

  • Pirmoji dalis (WMI), kurią sudaro trys simboliai, nurodo gamintoją (asmenį, kompaniją ar korporaciją);
  • Antroji dalis (VDS), kurią sudaro šeši simboliai, apibūdina bendrus automobilio bruožus;
  • Trečioji dalis (VIS), kurią sudaro aštuoni simboliai, nurodo tik tam automobiliui būdingus bruožus. Keturi paskutinieji simboliai būtinai turi būti skaitmenys.

Sudarant VIN numerį leidžiama naudoti arabiškus skaitmenis ir lotyniškas didžiąsias raides: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0, A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, M, N, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z. Negalima naudoti tik raidžių I, O, Q dėl panašumo į skaičius 1 ir 0.

Taip pat gali būti naudojami įvairūs skirtukai (simboliai, ženklai), skiriantys atskiras VIN numerio dalis. Skirtukus pasirenka pats gamintojas, jie tiesiog negali būti identiški arba priminti jau naudojamų simbolių. Taip pat svarbu žinoti, kad dokumentuose VIN numeris rašomas be jokių skirtukų ir tarpų, vienoje eilutėje.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]