Ausinė kepurė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Ausinė kepurė, ausinė (rus. ушанка) – žieminė kailinė, audeklinė ar kailinė-audeklinė kepurė, turinti sprandą pridengiantį atvartą bei dvi atverčiamas ausines. Anksčiau tai buvo vyriška kepurių rūšis, dabar būna ir moteriškų. Paplitusi Rusijoje ir kituose kraštuose su šaltomis žiemomis.

Dažniausi kailiai, iš kurių siuvamos ausinės kepurės – triušio kailis, kirptas avikailis, dirbtinis kailis. Naudojami ir brangesni kailiai – lapės, bebro ir kt.

Nešiojimo būdai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Sprandinis atvartas ir ausinės pakelti aukštyn, ausinių raišteliai surišti viršugalvyje. Kepurė dengia viršutinę galvos dalį.
  • Sprandinis atvartas nuleistas, ausinės atlenktos atgal ir surištos pakaušyje. Kepurė dengia ausis ir sprandą.
  • Sprandinis atvartas nuleistas, ausinės nuleistos žemyn. Kepurė dengia ausis, sprandą ir skruostus ties ausimis.
  • Sprandinis atvartas nuleistas, ausinės nuleistos žemyn ir surištos po smakru. Kepurė dengia ausis, sprandą, skruostus ties ausimis, pasmakrį.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vokietis medžiotojas su ausinės tipo kepure (Joachim von Sandrart, 1643 m.).

Ausinės kepurės nešiojamos ne tik Rusijoje, bet ir kituose šiauriniuose kraštuose – Ukrainoje, Skandinavijoje, Pabaltijyje, Vokietijoje, Ukrainoje, Mongolijoje, Šiaurės Korėjoje, Šiaurės Kinijoje, Kanadoje.

Manoma, kad į Rusiją kailines ausines kepures atnešė mongolai, kuriems efektyvios šiltos žieminės kepurės itin svarbios dėl atšiauraus žemyninio klimato Mongolijoje.

Ausinių tipo kepurės yra pavaizduotos kai kuriuose Vakarų Europos Renesanso laikų paveiksluose.

1940 m. TSRS kariuomenėje ir milicijoje į žieminę uniformą įvestos ausinės kepurės. To priežastis – daug apšalusių ir sušalusių kareivių TSRS-Suomijos kare, kurie iki tol žiemą dėvėdavo budionovkas.
Ausinės kepurės iki šiol yra Rusijos Federacijos Ginkluotųjų pajėgų žieminės uniformos dalis. Ausines naudoja ir kai kurie Kanados kariuomenės daliniai.