Auksinis raitelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius
(pažymėtas nuo 2020 m. lapkričio).

Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Auksinis raitelis Drezdene

Auksinis raitelis – taip vadinama raito Saksonijos kurfiursto ir Lenkijos karaliaus bei Lietuvos didžiojo kunigaikščio Augusto II skulptūra Drezdeno senamiestyje Vokietijoje. Aprengtas romėnų šarvais jis žirgą kreipia Rytų link, taip pabrėžiant Augusto II aktyvų dalyvavimą ATR valdyme. Paminklas padengtas plonu aukso sluoksniu: tuo tikslu jis buvo auksuotas amalgavimo metodu, o 1956 m. – plakiruotas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skulptūros pjedestale pavaizduoti Saksonijos, Lietuvos ir Lenkijos herbai

17321734 m. varinį Saksonijos valdovą, dar vadinamo ir Stipriuoju, kartu su žirgu išliejo drezdenietis Liudvigas Vydemanas, 17351736 m. pagal prancūzų architekto Zacharias’o Longuelune’s projektą buvo iškaltas ir postamentas. Užbaigtas paminklas iškilmingai atidengtas 1736 m.

1884 m. jis buvo pirmąkart restauruotas. Darbams vadovavęs Konstantinas Lipsius galutinai pabaigė postamento apiforminimą. Antrojo pasaulinio karo metais skulptūra buvo demontuota ir paslėpta Pilnico pilyje. Tik 1953 m. skulptorius Valteris Flemingas ją vėl atkūrė, o 1956 m., švenčiant miesto 750-ties metų jubiliejų, Augustas Stiprusis buvo vėl užkeltas ant pjedestalo Neustädter Markt aikštėje. 20012003 m. skulptūra buvo dar kartą restauruota.

Auksinis raitelis yra vadinamas miesto simboliu. Sumažinta jo kopija apdovanojami Drezdeno filmų festivalių nugalėtojai, raitelis figūruoja miesto įmonių logotipuose ir kt.

Commons-logo.svg

Vikiteka