Auksinis raitelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Paminklas Augustui II Dresdene

Auksinis raitelis (vok. Goldener Reiter) – natūralaus dydžio statula, vaizduojanti Saksonijos kurfiurstą Frydrichą Augustą I ir Lenkijos karalių bei Lietuvos didįjį kunigaikštį Augustą II, sėdintį ant Lipicanų veislės eržilo Romos imperatorių maniera ir apsirengusį antikiniais romėnų šarvais.

Paminklas pastatytas Dresdeno senamiestyje Vokietijoje. Žirgas nukreiptas rytų link, taip pabrėžiant Augusto II aktyvų dalyvavimą Abiejų Tautų Respublikos valdyme. Paminklas padengtas plonu aukso sluoksniu: tuo tikslu jis buvo auksuotas amalgamavimo metodu, o 1956 m. – plakiruotas.

Skulptūros pjedestale pavaizduoti Saksonijos, Lietuvos ir Lenkijos herbai

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

17321734 m. varinį Saksonijos valdovą, dar vadinamą ir Stipriuoju, kartu su žirgu išliejo dresdenietis menų kalvis Liudvikas Vydemanas (Ludwig Wiedemann) ir 17351736 m. pagal dvaro skulptoriaus Žano Žozefo Vinašo (Jean Joseph Vinache) projektą įkalė statulą į dviejų milimetrų storio vario lakštą. Viduje tvirtinamos geležinės atramos. 1735 m. rugpjūčio 12 d. padėtas kertinis akmuo architekto Zacharijo Longelunės (Zacharias Longuelune) suprojektuotam statulos pagrindui, tačiau jis liko iki galo nebaigtas. Paminklas iškilmingai buvo atidengtas 1736 m. lapkričio 26 d.[1]

1884 m. jis buvo pirmąkart restauruotas. Darbams vadovavęs Konstantinas Lipsius (Konstantin Lipsius) galutinai pabaigė postamento apiforminimą papildydamas cokolį lotyniškais užrašais.

Antrojo pasaulinio karo metais skulptūra buvo demontuota ir paslėpta Pilnico pilyje. Tik 1953 m. skulptorius Valteris Flemingas ją vėl atkūrė, o 1956 m., švenčiant miesto 750-ties metų jubiliejų, Augustas Stiprusis buvo vėl užkeltas ant pjedestalo Neustädter Markt aikštėje. 20012003 m. skulptūra buvo trečią kartą restauruota.

Auksinis raitelis yra vadinamas miesto simboliu. Sumažinta jo kopija apdovanojami Drezdeno filmų festivalių nugalėtojai, raitelis figūruoja miesto įmonių logotipuose ir kt.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. archive.org / dresden.de/de / Blick in die Geschichte


Commons-logo.svg

Vikiteka