Auksinis komiksų amžius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Supermenas, Auksinio komiksų amžiaus katalizatorius: Superman #14 (1942 m. vasario mėn.) numeris. Viršelio dailininkas Fred Ray

Komiksų aukso amžius – tai istorinis JAV komiksų knygų periodas, kuris truko nuo vėlyvųjų 1930-ųjų iki vėlyvųjų 1940-ųjų arba ankstyvųjų 1950-ųjų. Šiame laikotarpyje buvo išleistos pirmosios šiuolaikinės komiksų knygos ir visuomenė jomis labai susidomėjo. Taip pat buvo sukurtas ir apibrėžtas tipiškiausias superherojus. Šiame „amžiuje“ pasirodė Supermenas, Betmenas, Kapitonas Amerika ir kiti.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugelis sutaria, jog komiksų aukso amžiaus pradžia yra Supermeno debiutas Action Comics #1 numeryje, kurį išleido „DC Comics“. Supermeno sukūrimas komiksų knygas perkėlė į pagrindinę rinką.[1] Taip pat Supermenas buvo toks populiarus, jog superherojai greitai pradėjo dominuoti visose komiksų knygose, kurios ir apibūdina aukso amžių. Tarp ankstyvųjų 1939-ųjų ir vėlyvųjų 1941-ųjų, „DC Comics“ ir jos gimininga kompanija „All-American Comics“ pristatė tokius populiarius superherojus: Betmenas ir Robinas, Wonder Woman, Flash, Žaliasis žibintas, Atom, Hawkman, ir Aquaman, o „Timely Comics“, 1940-ųjų „Marvel Comics“ pirmtakas, turėjo virš milijono parduotų Human Torch (liet. Žmogus-deglas), Sub-Mariner ir Kapitonas Amerika numerių.

Nors „DC“ ir „Timely“ (kuri vėliau tapo „Marvel Comics“) veikėjai yra labiau žinomi šiandien, apyvartos skaičiai byloja, jog bestseleris superherojus yra „Fawcett Comics“ kompanijos Captain Marvel (liet. Kapitonas Stebuklas) (1,4 milijonai kopijų).

Kiti populiarūs ir ilgai leidžiami veikėjai buvo iš „Quality Comics“ Plastic Man (liet. Plastiko žmogus) ir karikatūrininko Will Eisner antgamtinių galių neturintis detektyvas Spirit.

Antrasis pasaulinis karas turėjo didelį poveikį komiksams. Superherojai kovojo prieš Ašį, Adolfą Hitlerį ir Japonijos kareivius.

Nors ryškiausia aukso amžiaus ypatybe tapo superherojų sukūrimas, pasirodė ir kitų žanrų komiksų, pvz., humoras, vesternas, romantika ir džiunglių istorijos.[2] Vienas iš didžiausių šios eros talentų laikomas Karlas Barksas (angl. Carl Barks), kuris rašė Antulio Donaldo istorijas.

Pokaris ir atominis amžius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai 1945 m. buvo numestos atominės bombos, tai irgi buvo pavaizduota komiksuose. Taip pat pasirodė ir superherojai, kurie gavo galių iš branduolinių virsmų, pvz., Atomic Thunderbolt ir Atoman. Kiek vėliau herojai pradėjo kovoti ir prieš komunistus ir buvo įtraukti į Korėjos karą.

Eros pabaiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui superherojų populiarumas sumažėjo.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Goulart, Ron. Comic Book Culture. Collectors spauda. p. 43. ISBN 9781888054385. 
  2. Kovacs, George, and C. W. Marshall (2010). Classics and Comics, Oksfordo universiteto spauda, psl. 109