Pereiti prie turinio

Augustinas Paškevičius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Augustinas Paškevičius
Gimė 1843 m. gruodžio 30 d.
Kairėnėliai, Grinkiškio valsčius
Mirė 1914 m. gegužės 22 d. (70 metų)
Vilnius
Palaidotas (-a) Rasų kapinės
Vaikai Liucija, Eugenija, Elena
Veikla karinis ir visuomenės veikėjas
Alma mater Maskvos universitetas, Sankt Peterburgo karo medicinos akademija

Augustinas Paškevičius (1843 m. gruodžio 30 d. Kairėnėliuose (kai kur nurodomi Kairūnėliai arba Kairiūkščiai), Grinkiškio valsčius, Raseinių apskritis – 1914 m. gegužės 22 d. Vilniuje, palaidotas Rasų kapinėse) – iš Žemaitijos kilęs Rusijos imperijos kariuomenės karo medicinos generolas, Vilniaus lietuvių visuomenės veikėjas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Su antrąja žmona Justina Vilniuje. Stovi dukros Eugenija (Smilgienė, 1886–196?) ir Elena (Noreikienė, 1893–1939) (trūksta dukros Liucijos (1881–1957) – Vytauto Didžiojo gimnazijos direktoriaus Marcelino Šikšnio žmonos).

Gimė ir augo ūkininkų šeimoje. 1860 m. pradėjo mokytis Kėdainių gimnazijoje, kurią, numalšinus 1863 m. sukilimą, Rusijos caro valdžia uždarė. Mokslus tęsė Šiaulių gimnazijoje. Nuo 1869 m. Maskvos universitete studijavo mediciną, buvo vienas iš slaptos lietuvių studentų draugijos steigėjų. Buvo paskirtas karo gydytoju į Rusijos imperijos kariuomenę. Tarnavo Orenburge, Aktiubinske, vėliau perkeltas į Pauralę.

1878 m. paskirtas į gimtąją Kauno guberniją, į 19-tą rezervinį batalioną. Bandė skiepais gydyti kareivius nuo venerinių ligų, apie tai parašė mokslinį straipsnį į Sankt Peterburge leidžiamą Karo medicinos akademijos žurnalą. Straipsnis sukėlė susidomėjimą ir jis buvo pakviestas į šią Akademiją, jam suteiktas karo chirurgo vardas. 1886 m. pasiųstas tarnauti į Kauną, vėliau perkeltas į Kalvariją. Kazlų Rūdos apylinkėse įkūrė plaučių ligų ligoninę. 1901 m. perkeltas divizijos karo gydytoju Rygon 1909 m. išleistas į atsargą, suteikus generolo laipsnį ir tikrojo valstybės patarėjo titulą.

Apsigyveno Vilniuje, įsitraukė į lietuvišką veiklą. 1909 m. Lietuvių kultūros draugijos „Rūta“ steigiamojo susirinkimo metu išrinktas pirmininku (vėliau perrinktas vicepirmininku), draugijos rengiamuose vakarėliuose deklamuodavo Maironio eilėraščius. Priklausė Lietuvių mokslo draugijai, prisidėjo prie Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ steigimo. Nuo 1910 m. iki mirties buvo Sąjungos pagrąžinimui tiesų lietuviškai kalbai Rymo–katalikų bažnyčiose pirmininku, Vilniaus lietuvių šelpimosi draugovės vicepirmininku.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Augustinas Paškevičius, VLE
  • Paškevičius, Augustinas // Nastazija Kairiūkštytė, Alma Gudonytė. Lietuvybės kovų verpetuose – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009; psl. 210–211