Auditas Lietuvoje

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Lietuvoje po ilgesnės pertraukos pradėjus kurtis privačioms įmonėms, atsirado įvairių audito įstaigų ir auditorių. Audito būtinumą sąlygojo bendro kapitalo įmonių ir įstaigų atsiradimas, nesąžiningi verslininkai, žemas privačiose įmonėse buhalterinę apskaitą vedančių žmonių kvalifikacijos lygis. Kurį laiką auditinis patikrinimas nebuvo privalomas ir nesąžiningi verslininkai tiesiog neleisdavo atlikti auditinio patikrinimo savo vadovaujamose įmonėse ar įstaigose, arba kviesdavo auditorius atlikti tik tų sričių auditą, kuriose nebuvo piktnaudžiavimų, taip pat norėdami pritraukti daugiau investuotojų. Svarbiausios audito veiklos datos Lietuvoje yra 1994 m. liepos 5 d., kai buvo nurodyta visose akcinėse bendrovėse vykdyti privalomą auditinį tikrinimą ir 2000 m. vasario 7 d. kai nurodyta įsteigti vidaus audito tarnybas valstybinėse įstaigose ir įmonėse.

Audito kūrimosi svarbiausi įvykiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vyriausybė supratusi audito būtinumą pradėjo reglamentuoti komercinių įmonių ir įstaigų kontrolę:

1991 m. gruodžio 17 d. priimtame nutarime nurodyta, kas gali būti auditoriumi ir kokias paslaugas teikti (tikrinti, konsultuoti), nurodyta teisė netvirtinti neteisingos atskaitomybės, nurodyta auditoriaus atsakomybė, patvirtinta komisija, kuri įpareigota teikti auditoriaus kvalifikaciją.

1994 m. liepos 5 d. priimtame akcinių bendrovių įstatyme įvedamas privalomas akcinių ir uždarų akcinių bendrovių auditinis tikrinimas.

1995 m. birželio 1 d. priimtame nutarime nurodoma bankuose įsteigti vidaus audito tarnybą.

1997 m. vasario 19 d. Sveikatos apsaugos ministerija įsteigia audito inspekciją.

2000 m. vasario 7 d. nurodyta ministerijose, apskričių viršininkų administracijose, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje ir kituose valstybinėse įstaigose, valstybinėse įmonėse įsteigiama vidaus auditoriaus pareigybė ar tarnyba. Jei įstaigoje ar įmonėje dirba mažiau kaip 300 darbuotojų, steigiama vidaus auditoriaus pareigybė, jei daugiau kaip 300 darbuotojų, steigiama vidaus audito tarnyba.

2000 m. vasario 7 d. įsteigiami Vidaus audito rūmai. Jiems pavedama išduoti auditoriaus kvalifikacinius pažymėjimus ir kontroliuoti jų veiklą.

2000 m. spalio 26 d. patobulinta vidaus audito valstybinėse įmonėse struktūra. Jei ministerijose ir apskričių viršininkų administracijose, kitose valstybės įstaigose, taip pat valstybės įmonėse dirba daugiau kaip 300 darbuotojų, nurodoma steigti vidaus audito tarnybą, jei dirba nuo 100 iki 300 darbuotojų vidaus audito pareigybė. Jei mažiau kaip 100 darbuotojų auditą atlieka steigėjo tarnyba, o jei steigėjas jos neturi, auditą atlieka Finansų ministerijos vidaus audito tarnyba.

2001 m. rugsėjo 13 d. leidžiama ministerijose ir apskričių viršininkų administracijose, kitose valstybės įstaigose įsteigti centralizuotą vidaus audito tarnybą. Patikslinama, kad jei įstaigoje ar įmonėje dirba mažiau kaip 100 darbuotojų auditą atlieka steigėjas, ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskirta institucija. Taip pat leidžiama suderinus su steigėju įsteigti vidaus auditoriaus pareigybę.

2003 m. liepos 15 d. pritariama įsteigti vidaus audito tarnybą Turto fonde.