Aterkas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Aterkas
Həsənriz / Հաթէրք
Miesto reginys
Laiko juosta: (UTC+4)
Valstybė Azerbaidžano vėliava Azerbaidžanas
Respublika Kalnų Karabacho Respublika Kalnų Karabacho Respublika [1]
Rajonas Mardakerto rajonas rajonas
Gyventojų (2005 m.) 1 531
Altitudė 1 020 m

Aterkas (arm. Հաթէրք, Haterk) arba Chesenrizas (azer. Həsənriz) – gyvenvietė vakarų Azerbaidžane, nepripažintoje Arcacho Respublikoje (iki 2017 m. Kalnų Karabacho Respublikoje). Yra Mardakerto rajone, ant Tertero upės kranto. Dauguma gyventojų – armėnai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aterkas formavosi viduramžiais, apie X a., kaip svarbus prekybinis centras kelyje iš Dvinos į Bardą. XII a. jis tapo Chačeno kunigaikštystės sostine, ir iš čia valdė vietinė kunigaikščių linija. Jų tiesioginėje priklausomybėje buvo Dadivanko vienuolynas.

Nuo XIII a. Chačeno centrui persikėlus į Chačeno upės baseiną, Aterkas prarado savo strateginę padėtį, tačiau išliko kaip svarbi gyvenvietė. Kraštą kolonizuojant tiurkams musulmonams, jam prigijo ir tiurkiškas pavadinimas Chesenrizas. 1912 m. gyvenvietėje buvo priskaičiuojama 1192 gyventojai, daugiausia armėnai[2].

Miestelis labai nukentėjo per Kalnų Karabacho karą 1988–1994 m., nes čia vyko daug susirėmimų tarp armėnų ir azerių armijų. 1992 m. vietos armėnai buvo priverstinai iškeldinti, o vėliau miestelis kelis kartus ėjo iš rankų į rankas. Tik 1993 m. valdžią čia perėmė armėnai, ir į miestelį galėjo grįžti jo gyventojai.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. de facto nepriklausoma valstybė, de jureAzerbaidžano teritorija
  2. Кавказский календарь. – Тф., 1911. – 140 с.