Pereiti prie turinio

Arkivyskupas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Arkivyskupas (gr.k. αρχι) – aukštesnis Bažnyčios šventikas, viršininkas, įvairių vyskupijų aukščiausias vadas.

Sigitas Tamkevičius (su mikrofonu) per 1997 m. liepos 13 d. vykusį Eugenijaus Bartulio ingresą

Pareigos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Arkivyskupas paprastai prižiūri vyskupiją, tvarko jos reikalus, bendradarbiauja su kitais kunigais, vyskupais, Popiežiumi ar Patriarchu. Pagal religinius paaiškinimus arkivyskupas yra aukštesnis už kunigą, bet žemesnis už Popiežių ar Patriarchą.

Įvairių religijų arkivyskupai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Arkivyskupo terminas galioja katalikybėje, stačiatikybėje ir liuteronizme. Katalikų tikėjime arkivyskupas – tam tikrų apylinkių (miesto, kaimo, rajono) svarbiausiasis šventikas. Kiekviena katalikų arkivyskupija turi savo arkivyskupą ir jai priklauso tam tikros žemės su bažnyčiomis ir tam tikru skaičiumi tikinčiųjų. Stačiatikių arkivyskupas – irgi tam tikrų apylinkių svarbiausias religinis vadas. Paprastai jis visada vadinamas arkivyskupu metropolitu. Evangelikų liuteronų arkivyskupas irgi aukštesnis Bažnyčios vadas šalyje. Tas pats yra ir pas liuteronybės tikėjimo atšakas – evangelikus reformatus ir anglikonus.

Svarbumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Arkivyskupas religijoje yra aukštesnis už paprastus bažnyčių kunigus, bet daug kartų žemesnis už Romos Popiežių ar Patriarchą. Popiežius gali skirti ir atleisti arkivyskupus, o arkivyskupai prižiūri savo arkivyskupijai priklausančių bažnyčių kunigus, bet kunigai tvarko žemesnius parapijos reikalus (kaip, pavyzdžiui, ruošiasi teikti sakramentus, vykdyti procesijas, atlaidus), o arkivyskupas gali tvarkyti tik savo arkivyskupijos reikalus (pvz., skirti ir atleisti jo arkivyskupijai skirtų bažnyčių kunigus, pasirašinėti sutartis dėl naujų bažnyčių prijungimo prie arkivyskupijos ir t. t.). Popiežius pagal Vatikano Katalikų Bažnyčios kodeksus skiria ir atleidžia katalikų arkivyskupijų arkivyskupus.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas „arkivyskupas“ kilo nuo žodžių „arkivyskupija“ ir „vyskupas“ – tuo norima pasakyti, kad arkivyskupas – aukščiausiasis arkivyskupijos atstovas.