Arkivyskupas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Arkivyskupas (gr.k. αρχι) – aukštesnis Bažnyčios šventikas, viršininkas, įvairių vyskupijų aukščiausias vadas.

Sigitas Tamkevičius (su mikrofonu) per 1997 m. liepos 13 d. vykusį Eugenijaus Bartulio ingresą

Pareigos[taisyti | redaguoti kodą]

Arkivyskupas paprastai prižiūri vyskupiją, tvarko jos reikalus, bendradarbiauja su kitais kunigais, vyskupais, Popiežiumi. Pagal religinius paaiškinimus arkivyskupas yra aukštesnis už kunigą, bet žemesnis už Popiežių.

Įvairių religijų arkivyskupai[taisyti | redaguoti kodą]

Arkivyskupo terminas galioja katalikybėje, stačiatikybėje ir liuteronizme. Katalikų tikėjime arkivyskupas – tam tikrų apylinkių (miesto, kaimo, rajono) svarbiausiasis šventikas. Pas katalikus kiekviena vyskupija turi savo arkivyskupą ir jai priklauso tam tikros žemės su bažnyčiomis ir tam tikru skaičiumi tikinčiųjų. Pas stačiatikius arkivyskupas – irgi tam tikrų apylinkių svarbiausias religinis vadas. Paprastai jis visąlaik vadinamas arkivyskupu mitropolitu. Pas evangelikus liuteronus arkivyskupas irgi aukštesnis Bažnyčios vadas šalyje. Tas pats yra ir pas liuteronybės tikėjimo atšakas – evangelikus reformatus ir anglikonus.

Svarbumas[taisyti | redaguoti kodą]

Arkivyskupas religijoje yra aukštesnis už paprastus bažnyčių kunigus, bet daug kartų žemesnis už Romos Popiežių. Popiežius gali skirti ir atleisti arkivyskupus, o arkivyskupai prižiūri savo arkivyskupijai priklausančių bažnyčių kunigus, bet kunigai tvarko žemesnius parapijos reikalus (kaip, pavyzdžiui, ruošiasi teikti sakramentus, vykdyti procesijas, atlaidus), o arkivyskupas gali tvarkyti tik savo arkivyskupijos reikalus (pvz. skirti ir atleisti jo arkivyskupijai skirtų bažnyčių kunigus, pasirašinėti sutartis dėl naujų bažnyčių prijungimo prie arkivyskupijos ir t. t.). Popiežius pagal Vatikano Katalikų Bažnyčios kodeksus skiria ir atleidžia katalikų arkivyskupijų arkivyskupus.

Pavadinimas[taisyti | redaguoti kodą]

Pavadinimas „arkivyskupas“ kilo nuo žodžių „arkivyskupija“ ir „vyskupas“ – tuo norima pasakyti, kad arkivyskupas – aukščiausiasis arkivyskupijos atstovas.