Pistoletinė rankena

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Pistoletinė rankena (angl. pistol grip) – šaunamojo ginklo ar įrankio dalis, už kurios jis laikomas paėmus plaštaka ir kuri yra statmenai ar įstrižai pritvirtinta prie ginklo ar įtaiso, kaip kad standartinio pistoleto rankena.

Viena iš priežasčių, kodėl pistoletinės rankenos taip paplitusios ginklų ir įrankių konstrukcijose, yra galimybė ant jos išdėstyti valdymo įtaisus (įjungimo mygtukus, aktuatorius ir pan.). Pvz., daug savitaisių ir automatinių pistoletų rankenoje turi:

  • automatinį saugiklį, kuris išjungiamas, kai šaulys plaštaka suima rankeną;
  • dėtuvės mygtuką, kurį paspaudus iškrenta dėtuvė.

Kiti valdymo įtaisai yra prie pat rankenos, tad pasiekiami rankeną laikančios plaštakos pirštais:

  • nuleistukas, kurį spustelėjus pistoletas iššauna,
  • spynos stabdžio svirtelė, kurią paspaudus galinėje padėtyje sustojęs vamzdžio apgaubas grįžta į vietą,
  • saugiklio svirtelė, kurią nuspaudus perjungiamas saugiklis. Automatiniuose pistoletuose ši svirtelė veikia kaip šaudymo režimo perjungiklis – turi tris padėtis: saugu (išjungta), vienašūvė ugnis, automatinė ugnis,

Pistoletuose su atviru gaiduku rankeną laikančios plaštakos nykščiu atlaužiamas gaidukas.

Ateityje numatoma, kad šaunamųjų ginklų pistoletinėse rankenose gali būti jutikliai, atpažįstantys savininko ranką ir tik tada įjungiantys galimybę šauti.

Darbiniai įrankiai (pvz., elektriniai gręžtuvai) pistoletinėje rankenoje irgi gali turėti nemažai valdymo įtaisų.

Šaunamieji ginklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugelyje šaunamųjų ginklų pistoletinė rankena yra pagrindinė rankena, kuria ginklas ne tik laikomas ir nukreipiamas į taikinį. Be to, prie jos paprastai būna nuleistukas, kurį nuspaudžiant ginklas iššauna. Tokie ginklai yra įvairūs pistoletai, taip pat dalis nedidelių pistoletų kulkosvaidžių. Jų rankenos dažniausiai yra ir vieta, kur įstatoma dėtuvė.

Kitų ginklų pistoletinių rankenų nepakanka ginklui išlaikyti, jis prilaikomas ranka už apsodo lovelio ar už priekyje esančios papildomos pistoletinės rankenos. Tai būdinga daliai šautuvų, kulkosvaidžių, pistoletų kulkosvaidžių, granatsvaidžių. Taip pat ginklo priekis gali būti pastatomas ant kojelių.

Pistoletinė rankena gali būti sujungta su petine atrama (buože) ar būti neatskiriama jos dalis – nemažai šautuvų turi pistoletinės rankenos pavidalo buožės kaklelį.

Pistoletinės rankenos paviršius dažnai būna pašiurkštintas ar turi faktūrą, mažinančią slidumą.

Įrankiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pistoletines rankenas turi įvairūs įrankiai, nuo rankinių pjūklų iki fenų. Angliškai įrankiai su pistoletinėmis rankenomis dažnai pavadinami gun, pvz., glue gun ('klijų pistoletas'), caulking gun ('kamšymo pistoletas'), nail gun ('vinių pistoletas').

Priekines pistoletines rankenas turi ne tik kai kurie šaunamieji ginklai, bet ir įrankiai, pvz., gręžtuvai ar šlifuotuvai. Jos padeda geriau valdyti įrankį.