Aosta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Aosta
it. Aosta
      
Aostos panorama
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Italijos vėliava Italija
Regionas Aostos slėnis Aostos slėnis
Meras Guido Grimod
Gyventojų (2009) 35 061
Plotas 21,37 km²
Tankumas (2009) 1 641 žm./km²
Vikiteka Aosta

Aosta (it. Aosta, pranc. Aoste) – miestas šiaurės vakarų Italijoje, Aostos slėnio srities centras. Įsikūręs Vakarų Alpėse, prie Dora Baltėjos upės (Po intakas), jos sudarytame slėnyje. Keliai į Šveicariją ir Prancūziją (per Didžiojo ir Mažojo Sen Bernaro perėjas). Juodosios metalurgijos, metalo apdirbimo, chemijos, tekstilės, maisto (sūrių, vyno) pramonė. Svarbus turistinis, žiemos sporto centras. Muziejus.

Paveldas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aostoje išlikusi romėnų laikų miesto dalis (stačiakampio plano). Yra miesto siena su dvejais vartais, tiltas, forumas, amfiteatras, imperatoriaus Augusto šventykla ir triumfo arka. Viduramžių architektūros paminklai yra romaninė katedra (perstatyta XV–XVI a., XIX a. perdirbtas fasadas) su lobynu ir XII a. grindų mozaika, XII-XV a. Šv. Petro bažnyčia su romanine arkada ir gotikiniu choru, kitos XII–XVIII a. bažnyčios ir rūmai. Taip pat greta Aostos stovi dvi viduramžių pilys.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki romėnų čia gyveno salasių gentys. Miestas įkurtas romėnų 25 m. pr. m. e. ir vadintas Salasių Augusta Pretorija (lot. Augusta Praetoria Salassorum). Miestas tapo svarbiu kariniu garnizonu Alpių papėdėje. 451 m. tapo vyskupijos centru[1]. Karolio Didžiojo laikais pro Aostą ėjo svarbus kelias į Romą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Aosta. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. I (A-Ar). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2001