Andreas Sigismund Marggraf

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Andreas Sigismund Marggraf

Andreas Sigismund Marggraf (1709 m. kovo 3 d. – 1782 m. rugpjūčio 7 d.) – vokiečių chemikas, išskyręs cukrų iš cukrinio runkelio bei išradęs metodą cukrui išgauti.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kilęs iš Berlyno. Jo tėvas, farmacininkas Henning Christian Marggraf, dėstytojavo medicinos-chirurgijos kolegijoje (mokykloje) ir turėjo savo nuosavą vaistinę Berlyne. Taigi Andreas nuo ankstyvos jaunystės turėjo glaudų ryšį su farmacijos ir medicinos verslu ir tai jį paskatino 1725 m. studijuoti medicinos mokykloje.

Tyrimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1747 m. Marggraf alkoholiu ekstrahavo įvairių augalų sultis, vienas iš augalų, panaudotų eksperimente – cukrinis runkelis (lot. Beta vulgaris). Naudodamas mikroskopą nustatė, jog išdžiovintos ir kristalizuotos cukrinių runkelių sultys atrodo taip pat kaip cukranendrių cukrus ir tai buvo vienas pirmųjų mikroskopo panaudojimo cheminių medžiagų identifikavimui atvejų. Šis atradimas buvo pripažintas tik 1786 m., praėjus 4 metams po Marggraf mirties, o pirmoji cukrinių runkelių perdirbimo įmonė savo veiklą pradėjo tik 1802 m.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • The Editors of Encyclopædia Britannica. Andreas Sigismund Marggraf.[1]