Andrea Orcagna

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Orkanjos portretas, iliustracija 1568 m. Dž. VazarioLe Vite“ biografijose

Andrėja di Čionis (it. Andrea di Cione), pramintas Orkanja (it. Andrea Orcagna, apie 13081368 m.) – italų XIV a. protorenesanso dailininkas, skulptorius, architektas iš Florencijos.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Andrėja di Čionis (ar del Čionis) gimė apie 1308 m. Florencijoje. Jis buvo pramintas Orkanja. Jo jaunesni broliai Nardas, Jakopas ir Matejas buvo taip pat dailininkais, architektais, skulptoriais. Mokslus Orkanja išėjo auksakalių dirbtuvėse. 1352 m. buvo įtrauktas į akmens apdirbėjų gildijos Florencijoje sąrašus. Apie 1350-ųjų pradžioje jis sukūrė „Mirties triumfo“ scenas Šv. Kryžiaus bazilikoje (išlikę fragmentai). Jo svarbiausi darbai atlikti 1354–1357 m. laikotarpiu Strocių (Strozzi) koplyčioje Santa Maria Novella bažnyčioje, kurią jis dekoravo kartu su broliu Nardu. Koplyčioje Orkanja sukūrė altorinį paveikslą. 1359 m. Orkanja sukūrė tabernakulį iš marmuro, aukso, mozaikų ir lapis lazuli Orsanmichele bažnyčioje. Tai yra vienintelis žinomas jo skulptūros darbas. Tabernakuliui paveikslą sukūrė Bernardas Dadis.

1357 m. ir vėliau, 1364–67 m., Orkanja dirbo Santa Maria del Fiore katedros architektu. 1358–1362 m. Orkanja dirbo Orvjete, kartu su broliu Mateju prižiūrėjo vietos katedros fasado dekoravimo mozaikomis darbus. Jo paskutiniuoju darbu buvo Šv. Mato altorinis paveikslas (Uficių galerijoje), užsakytas Arte di Cambio pinigų keitėjų gildijos ir įstatytas į vieną Orsanmichele bažnyčios pilorių. Užsakymo atlikimo metu Orkanja sunkiai susirgo ir mirė, manoma, 1368 m. Jo brolis Jakopas vėliau baigė šį paveikslą.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]