Ana Duševskaja

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Ana Duševskaja (blrs. Ганна Душэўская, 1893 m. gruodžio 1 (13) d. Glubokas, Dysnos apskritis, Vilniaus gubernija – ?) – kalbininkė ir muzikė; žinomo Lietuvos architekto Klaudijaus Dušausko-Duž sesuo.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė nuskurdusio bajoro šeimoje, kurioje be Anos augo dar keturios seserys ir brolis. Ana mokėsi Vilniaus mergaičių gimnazijoje, vėliau įstojo studijuoti Sankt Peterburgo universiteto Istorijos-filologijos fakultetan. Šioje aukštojoje mokykloje jos studijos tęsėsi dvejus metus.

Pirmajo pasaulinio karo metu Vilniuje dalyvavo sudarant Septynkalbį vokiečių-lenkų-rusų-baltarusių-lietuvių-lotynų-jidiš kalbų žodyną. Šis žodynas („Sieben-Sprachen-Wörterbuch: Deutsch, Polnisch, Russisch, Weissruthenisch, Litauisch, Lettisch, Jiddisch“ – Lepzig: Presseabteilung des Oberbefehlshabers Ost, 1918) buvo ruošiamas Oberosto administracijos įsaku ir turėjo tenkinti vokiečių okupacinės valdžios poreikius. Įžangoje minima sunkumai rašant jo lietuviškąjį skyrių: skirtumai tarp Prūsų Lietuvoje ir rusiškose gubernijose vartotų reikšmių, norminės kalbos nebuvimo ir kt.

Vilniuje A.Duševskaja kurį laiką dėstė lenkų kalbą Baltarusių gimnazijoje, vaidino Baltarusių dramos būrelio spektakliuose. Vėliau persikėlė gyventi į Kauną, pas savo brolį Klaudijų. Tuometinėje „Lietuvos laikinojoje sostinėje“ dalyvavo baltarusiškų organizacijų veikloje, buvo viena iš iniciatorių kuriant tautiečių moterų ratelį.

Po kiek laiko išvyko į Vokietiją ir Berlyno konservatorijoje studijavo vokalą. Į baltarusių kalbą vertė populiarias dainas ir operų tekstus, planavo suburti tautiečių chorus Vilniuje ir Minske, bet tuometinių Lenkijos ir Baltarusijos TSR valdžia tam leidimų duoti nesiruošė. 19251927 m. Ana Duševskaja gyveno Taline pas savo sesrį Jadvygą, vėliau grįžo į Kauną ir dirbo muzikos mokytoja.

Tolimesnis likimas nežinomas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]