Amonalas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Amonalas – sprogstamoji medžiaga, sudaryta iš amonio nitrato, trinitrotolueno (TNT) ir aliuminio miltelių, sumaišytų santykiu 67:22:11. Gali būti priskiriamas amonitams su aliuminio miltelių priedu.
Detonacijos greitis yra apie 4400 m/s.

Amonio nitratas veikia kaip oksidatorius, o aliuminio milteliai – kaip galios stipriklis, taip pat šiek tiek didina jautrumą detonacijai. Kadangi amonio nitratas ir aliuminio milteliai pigesni už TNT, amonalas tapo pigesniu gryno TNT pakaitalu.

Amonalas jautrus drėgmei, kadangi amonio nitratas ją labai gerai sugeria. Palaidas papiltas amonalas sparčiai dega, tačiau uždarytas ribotame tūryje detonuoja.

Tarybiniai amonalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

TSRS gaminti amonalai:

  • Amonalas pagal GOST 21984. Smulkūs pilkai plieninės spalvos milteliai. Mažai birūs, stabilūs sandėliuojant. Sudėtis: 80,5 % amonio nitrato, 15 % TNT, 4,5 % aliuminio miltelių. Buvo pakuojamas į ritinio formos tūtas. Fugasiškumas – daugiau kaip 400 cm³, brizantiškumas – 16 mm.
  • Uolinis amonalas Nr.3 (rus. аммонал скальный № 3). Pilkai plieninės spalvos milteliai. Viena galingiausių pramoninių sprogstamųjų medžiagų. Sandėliuojant nesuslūgsta, gerai detonuoja. Padidinto jautrumo, su juo reikia elgtis itin atsargiai. Sudėtis: 72 % amonio nitrato, 6 % TNT, 1,5 % heksogeno, 8 % aliuminio miltelių. Fugasiškumas – daugiau kaip 450 cm³, brizantiškumas – 18 mm.

Pramoninius amonalus naudoja kasyklose, karjeruose, šachtose, kuriose nėra degių dujų ar dulkių pavojaus. Tinka sprogdinti tvirtas ir itin tvirtas uolienas.
Amonalas tinka naudoti bet kokio klimato kraštuose.

Amonalai gaminami sufasuoti į ritinio formos tūtas (patronus). Tūtos po 10 supakuojamos į polietileno plėvelės paketus. Paketai pakuojami į gofruoto kartono dėžes. Laikomas uždaruose sandėliuose. Sandėliuojant ir gabenant turi būti apsaugotas nuo kritulių ir tiesioginės saulės šviesos. Laikymo trukmė – 12 mėn.
Neatsargus elgesys gali baigtis rimta katastrofa. Pvz., 1946 m. birželio 24 d. Nachodkos uoste (Rusija) sprogo garlaivis „Dalstroj“ (Дальстрой), pakrautas TNT ir amonalo. Degė, o po to sprogo 7000 t amonalo ir 400 t TNT. Sprogimas smarkiai apgadino uosto įrengimus, žuvo daug žmonių.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

D. Britanijos kariuomenė nuo 1915 m. naudojo amonalą minoms po priešo įtvirtinimais. Pirmą kartą taip amonalą panaudojo Hawthorn Ridge minai Somos mūšyje. Britų amonalas buvo mišinys iš 65 % amonio nitrato, 15 % TNT, 17 % grubiai smulkintų aliuminio miltelių ir 3 % medžio anglies (procentai nurodyti pagal masę). Dar tris panašias minas (maždaug po 13,6 t amonalo) panaudojo Meseno mūšyje (Battle of Messines). Amonalas buvo supakuotas į metalinius bakus arba į guma padengtus maišus, kad nepatektų drėgmė.