Ambidekstras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Ambidekstras – žmogus ar gyvūnas su vienodai išvystytais galvos smegenų pusrutuliais. Tai lemia ambidekstro sugebėjimą vienodai gerai naudotis abiem rankom. Ambidekstrai neviršija 0,4 % visų Žemėje gyvenančių žmonių.

Rankos prioritetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Labai retai pasitaiko žmonės, kurie nuo gimimo gali vienodai naudotis abiem rankom. Tačiau tai galima išvystyti treniruotėmis. Pradėti reikia nuo pagrindinių veiksmų (dantų valymas, durų atidarymas, valgymas ir t. t.). Iš pradžių tai padaryti bus gana sunku, tačiau nuolat treniruojantis kiekvienas gali pasiekti tikslą. Daug sunkiau išmokti abiem rankom rašyti arba mėtyti.

Tarp žmonių, kurie per treniruotes išlavino abi rankas, dažniau pasitaiko kairiarankių. Taip yra dėl to, kad šiuolaikiniame pasaulyje dauguma prietaisų pritaikyti dešiniarankiams (pvz., žirklės). Taip pat dažnai mokyklose kairiarankius priverčia rašyti dešine ranka. Todėl tokie žmones yra priversti dažniau naudotis nedominuojančia nuo gimimo ranką.

Įžymus žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienas žymiausių ambidekstrų – Leonardas da Vinčis. Jis mokėjo rašyti abiem rankom, tačiau dažniausia rašė kaire ranka. Tačiau, kad jo užrašus būtų sunkiau perskaityti, Leonardas rašė veidrodiniu raštu. Tai reiškia, kad perskaityti tokius užrašus galima tik veidrodžio atspindyje.

Dar vienas žymus ambidekstras – profesionalus anglų angliškojo biliardo žaidėjas Ronnie O'Sullivan. Mokėjimas gerai žaisti abiem rankom dažnai jam padeda, kai tenka žaisti iš nepatogios padėties, nenaudojant pagalbinės lazdos.

Kiti įžymus žmonės: