Aleksandras Polujanskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Aleksandras Polujanskis 1865 m.

Aleksandras Polujanskis, (lenk. Aleksander Połujański; 1814 m. Vilniaus gubernijoje1866 m. gegužės 26 d. Varšuvoje, palaidotas Povonzkų kapinėse) – Lenkijos miškininkas, Suvalkijos kraštotyrininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bandė studijuoti Vilniaus medicinos-chirurgijos akademijoje ir Maskvos universitete, 1837 m. baigė Peterburgo Miškų institutą. Dirbo miškininku Kazanės, Vologdos ir Maskvos gubernijose, o nuo 1847 m. – Lenkijos karalystėje. 1949-55 m. buvo Varšuvos gubernatūros miškų skyriaus sekretoriumi, vėliau įsidarbino miškų asesoriumi Augustavo gubernatūroje Suvalkuose. 1859 m. grįžo į Varšuvą, dirbo komisaru Valstybinės Pajamų ir iždo komisijos Miškų ir dvarų skyriuje.

Buvo miškų mylėtojas, daugelį savo išleistų knygų paskyrė miškininkystei. Vertingiausias jo veikalas buvo keturtomis „Lenkijos Karalystės ir vakarinių gubernijų miškų aprašymas“, už kurį Rusijos caras apdovanojo aukso žiedu ir stambia pinigine premija. Kiti du darbai: „Ūkininkavimo miškuose populiarus aprašymas“ ir „Lenkijos miškininkystė“ specialistų buvo įvertinti kritiškai dėl pasenusios informacijos. A. Polujanskis įkūrė ir 1861-65 m. redagavo vienintelį Lenkijos karalystės žurnalą „Rocznik Leśniczi“, taip pat trumpai pasirodžiusį žurnalą „Goniec Leśny i Wiejski“. Straipsnius miškininkystės tematika paskelbė ir kituose periodiniuose leidiniuose.

Dirbdamas Suvalkuose, tarnybiniais reikalais dažnai keliaudavo po girias ir kaimus, stebėdavo gamtą ir valstiečių buitį. Kelionių išdavoje gimė knyga „Kelionės po Augustavo guberniją“. Šis krašto etnografijai, istorijai ir gamtos pažinimui nepaprastai reikšmingas kūrinys iki šiol yra skaitomas ir tyrinėjamas. Keletą puslapių Aleksandras Polujanskis paskyrė ir gubernijoje gyvenusiems lietuviams.

Pabandė savo jėgas ir literatūroje – 1851 m. Varšuvoje išleido poezijos ir prozos dvitomį.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Biografie Suwalskie - Suwałki, 1993