Albrecht Altdorfer

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Albrechtas Altdorferis
vok. Albrecht Altdorfer
Gimė apie 1480 m.
Rėgensburgas, Vokietija
Mirė 1538 m. vasario 12 d. (~58 metai)
Rėgensburgas
Tautybė Vokietis
Veikla vokiečių tapytojas, grafikas
Vikiteka Albrecht Altdorfer

Albrechtas Altdorferis (apie 14801538 m. vasario 12 d.) – vokiečių tapytojas, grafikas bei architektas. Vienas grynosios peizažinės tapybos pradininkų Europos dailėje. A. Altdorferis buvo Albrechto Diurerio amžininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiksliai nežinoma nei kada, nei kur gimė Albrechtas Altdorferis, tačiau dailininkas visą gyvenimą buvo susijęs su Regensburgo miestu, todėl tikėtina, kad buvo kilęs iš jo ar aplinkinių vietovių. 1505 m. A. Altdorferis įgijo Regensburgo miesto pilietybę ir buvo paminėtas „tapytoju iš Ambergo“ (miesto šiek tiek šiauriau Regensburgo). Miesto piliečiu galėjo tapti tik sulaukę 16 metų amžiaus, kas A. Altdorferio spėjamą gimimo datą vėliausiai nukeltų iki 1488 m., tačiau labiau tikėtina ankstesnė, apie 1480 m., gimimo data. Nėra jokių žinių apie A. Altdorferio jaunystę ir mokslus. Tikėtina, kad jo tėvas ir mokytojas buvo tapytojas ir miniatiūristas Ulrichas Altdorferis, 1491 m. paskutinį kartą paminėtas Regensburge. Anksčiausiai žinomos A. Altdorferio graviūros ir piešiniai datuoti 1506 m. ir išlikę keletas smulkių tapybos darbų, sukurtų sekančiais metais. Apie 1509 m. dailininkas gavo užsakymą sukurti sparnų tapybą altoriui Šv. Florijono vienuolyne Lince. Šis darbas užtruko bent iki 1518 m. (šia data pažymėtas vienas iš sparnų tapybos kūrinių). A. Altdorferio ankstyvąjį stilių paveikė Diureris, Lukas Kranachas Vyresnysis ir Michaelis Pacheris. Nėra jokių žinių apie galimą dailininko kelionę į Italiją, tačiau jo graviūros rodo italų Markantonijo Raimondžio ir Mantenjos įtakas.

1513 m. sausio 1 d. A. Altdorferis įsigijo namą Regensburge. Maždaug tuo metu jis pradėjo dirbti imperatoriaus Maksimilijono I užsakymais. Jo dirbtuvėse buvo kuriami piešiniai imperatoriaus maldaknygei, triumfo eisenų graviūros ir imperatoriaus laimėtų mūšių iliuminacijos. 1517 m. A. Altdorferis užėmė vietą Regensburgo miesto išorės reikalų taryboje ir tikriausiai prisidėjo prie žydų išvarymo iš miesto ir jų sinagogos nugriovimo 1519 metais, bei Šv. Marijos bažnyčios pastatymo toje vietoje. 1525 ir 1526 m. jis buvo Regensburgo miesto tarybų išorės ir vidaus reikalams nariu, 1528 m. išrinktas miesto meru. Taryba jam leido užbaigti paveikslą „Aleksandro mūšis“, kuris tapo garsiausiu dailininko kūryboje ir buvo skirtas Bavarijos hercogui Vilhelmui IV. 1527 m. A. Altdorferis užėmė miesto architekto pareigas, 1529 m. projektavo gynybinius įtvirtinimus nuo turkų. Nei vienas jo architektūrinis projektas neišliko. Albrechtas Altdorferis mirė 1538 m. vasario 12 d. Regensburge, būdamas vienu turtingiausių miesto piliečių. Panašu, kad dailininkas turėjo stambias dirbtuves, tačiau tik jo brolis Erhartas ir kitas dailininkas Hansas Mylichas yra iš A. Altdorferio pagalbininkų žinomi. A. Altdorferis laikomas vienu iš grynojo peizažo pradininkų Europos dailėje. 1510 m. paveiksle „Šv. Jurgis ir drakonas“ peizažo vaizdavimas visiškai nustelbia Šv. Jurgio žygdarbio pavaizdavimą, o vėliau dailininkas ir visiškai atsisakė žmogiškųjų figūrų kai kuriuose paveiksluose („Regensburgo peizažas“, 1522−1525 m.). A. Altdorferis priskiriamas taip vadinamos „Dunojaus mokyklos“ dailininkų grupei.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]