Albert Henry

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Albertas Henris
Albert Henry
Albert Henry bust at grave, Rarotonga.jpg
Alberto Henrio biustas prie kapo sostinėje Avarua
Gimė 1907 m. birželio 11 d.
Tutakimoa, Rarotonga, Kuko Salos
Mirė 1981 m. sausio 1 d. (73 metai)
Rarotonga, Kuko Salos
Veikla Kuko Salų politikas
Pareigos politikas
Partija Kuko Salų partija (Cook Islands Party, CIP)

Albertas Henris (angl. Albert Henry, 1907 m. birželio 11 d. – 1981 m. sausio 1 d.) – pirmasis Kuko Salų ministras pirmininkas, pradėjęs vadovauti vietos ministrų kabinetui 1965 m. rugpjūčio 4 d., Kuko Saloms įgijus savivaldos statusą ir laisvąją asociaciją su Naująja Zelandija. A. Henris šiame poste išbuvo iki 1978 m. liepos 25 d. Kuko Salų partijos (Cook Islands Party, CIP) įkūrėjas.

Politinė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prieš tapdamas ministru pirmininku, A. Henris keletą metų buvo gyvenęs Naujojoje Zelandijoje. Jis daug nuveikė vienydamas Kuko Salų visuomenę ir propaguodamas šalies savivaldos statuso privalumus prieš jos atsiskyrimą nuo Naujosios Zelandijos ir visišką nepriklausomybę. A. Henrio vyriausybė greitai patvirtino naująją konstituciją, kurioje buvo įtvirtinta šalies savivalda ir naujosios Zelandijos pilietybė Salų piliečiams. Vėliau į šį postą A. Henris buvo renkamas 1968, 1972, 1974 ir 1978 m. kovo mėn. Jis garsėjo kaip charizmatinis maorių oratorius.

1973 m. A. Henris patvirtino naują Kuko Salų vėliavą, kuri vėliau buvo atšaukta po jo atsistatydinimo 1979 m. Jis buvo genčių kilmingųjų Arikių Tarybos prie parlamento įkūrėjas. Daug prisidėjo plečiant Rarotongos tarptautinį oro uostą, statant didžiausios salos Rarotongos kurortą, tampant Saloms tarptautinio turizmo traukos objektu.

1974 m. Karalienė Elžbieta II įšventino A. Henrį į riterius. 1979 m. seras Albertas Henris neteko visų regalijų, kai prieš tai buvo privestas pasitraukti iš premjero posto dėl eilinių rinkimų rezultatų klastojimo skandalo 1978 m. Dėl politinės karjeros ir reputacijos žlugimo pašlijus sveikatai, sulaukęs 73 metų, A. Henris mirė 1981 m. Laidotuvių procesijos metu jo kūnas buvo vežamas ant katafalko aplink visą Rarotongos salą, o gyventojai jam atidavė paskutinę pagarbą gausiai susirinkę abipus kelio.

Politinis postas
Prieš tai:
-
Kuko Salų ministras pirmininkas
19651978
Po to:
Tom Davis

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Kathleen Hancock, Sir Albert Henry, His Life and Times. 1979 (Methuen: Auckland, ISBN 0-456-02520-0)