Akumuliatorius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Akumuliatorius tai prietaisas kaupti energiją. Tai gali būti pneumatinė talpa, įkraunama baterija, hidraulinis akumuliatorius, šilumos talpa ir pan.

Elektros akumuliatorius (antrinis elementas)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai cheminis elektros srovės arba maitinimo šaltinis, kurio veiklą galima po išsikrovimo atstatyti įkraunant, t. y. praleidžiant juo srovę priešinga kryptimi, negu iškraunant. Išsikraunant akumuliatoriui, cheminė energija virsta elektros energiją, o jį įkraunant, atvirkščiai, elektros energija virsta chemine.
Cheminių srovės šaltinių konstrukcija gali būti labai įvairi, bet iš esmės akumuliatorius, kaip ir galvaninis elementas, susideda iš dviejų elektrodų - pirmos rušies laidininkų, kuriuos skiria elektrolito- antros rušies laidiniko- sluoksnis.
Akumuliatoriai rūšiuojami pagal elektrolito tipą:

Hidraulinis akumuliatorius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai nesuspaudžiamo hidraulinio skysčio slėginis indas kuriame energija kaupiama panaudojant išorinę jėgą. Ta jėga dažniausiai gaunama suslegiant dujas, suspaudžiant spyruoklę ar pakeliant svorį.

Praktinis panaudojimas- hidroforas. Hidrofore vanduo pumpuojamas į talpą kurioje yra oro. Vanduo patekdamas į talpą suspaudžia likusį orą ir taip sukaupiama energiją ir sudaromas vandens slėgis.

Šiluminė talpa[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai prietaisas kaupti šilumą. Dažniausiai didelis izoliuotas rezervuaras su vandenių, druskos tirpalu ar išlydyta druska - šilumos nešėju. Šilumos nešėjas parenkamas pagal darbinę temperatūra, šiluminę talpą, cheminį agresyvumą ir kainą.
Šiluminis akumuliatorius dažnai naudojamas šiluminėse saulės jėgainėse.