Akmeningas kapinynas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Jotvingių pilkapis prie Suvalkų

Akmeningas kapinynasarcheologinis laidojimo paminklas, kurio pilkapiai ir kapai išgrįsti, aptverti ir apdėti akmenimis arba su akmenų sampilu virš kapo.

Arealas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akmeningi kapinynai aptinkami vakarų baltų pilkapių, brūkšniuotosios keramikos, ilgųjų pilkapių ir kitose archeologinėse kultūrose. Lietuvos pietuose ir pietryčiuose III a. pabaigoje plito apskriti, 5–12 m skersmens ir iki 1,5 m aukščio ar kelių dešimčių metrų ilgio pilkapiai su akmenų sampilais (Papiškės, Vilkiautinis, abu Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje).

Mirusieji laidoti nedeginti, nuo V a. – sudeginti, po vieną; kapo šonuose ir galuose gausu akmenų. Virš kapo randamas akmenų grindinys ar sampilas. Teritorijoje tarp Nemuno ir Jaseldos aukštupių X a.XI a. sandūroje pilkapius pakeitė kapinynai (naudoti iki XVI a.XVII a.) su įvairių formų akmenų grindiniais (1,8 x 1,9–1,3 x 3,2 m) virš kapo; jo galuose dėti dideli akmenys. Mirusieji laidoti nedeginti, su įvairiomis įkapėmis. Akmeningi kapinynai siejami su jotvingių bendruomenėmis.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Vykintas VaitkevičiusAkmeningas kapinynas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. I (A-Ar). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2001. 234 psl.