Abeokuta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Abeokuta
Abeokuta
Miesto panorama
Laiko juosta: (UTC+1)
Valstybė Nigerijos vėliava Nigerija
Valstija Ogunas
Gyventojų (2005) 593 140
Vikiteka Abeokuta

Abeokuta (angl. Abeokuta) – miestas pietvakarių Nigerijoje, Oguno valstijos sostinė, prie Oguno upės. 593,1 tūkst. gyventojų (2005 m.). Transporto mazgas. Žemės ūkio regiono centras (auginami bananai, kakava, kola, citrusai). Maisto, cemento pramonė.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Abeokuta buvo teritorijoje, kurioje gyveno jorubų etninė subgrupė egbai. Silpstant centrinei Ojo imperijos valdžiai, vis grėsmingesnė tapo Dahomėjos karalystė vakaruose, kuri nuolat rengė grobiamuosius žygius į Egbų teritoriją, medžiodami vergus. Tai lėmė vis stipresnę egbų konsolidaciją. Daug jų ieškojo prieglobsčio akmeningose vietose, kur ir stovi Abeokuta. 1825 m. pabėgėliai čia įkūrė įtvirtintą miestą (Abeokuta reiškia „po uolomis“), kuris tapo vieta visiems pabėgėliams iš skirtingų egbų gyvenviečių.

Abeokutoje buvo sukurta labai sudėtinga valdymo sistema, kurioje kiekviena etninė grupė išsaugojo savo identitetą, rinko savo valdžią. Kiekviena grupė turėjo savo ogboni religinę tarybą, olorogun karo tarybą. Šios tarybos vėliau rinkdavo bendrą miesto tarybą. Britų stebėtojai XIX a. minėjo Abeokutą kaip vieną keisčiausių valdymo sistemų su keturiais prezidentais, lordų rūmais iš 840 atstovų ir bendruomenių rūmais iš 2800 atstovų.

Sustiprėjusi Abeokuta 1851 ir 1864 m. sugebėjo apsiginti nuo Dahomėjos, o 1893 m. egbai įkūrė Jungtinę Egbų Vyriausybę. Ši vyriausybė buvo prijungta prie Nigerijos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 9