1877 metų kompromisas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

1877 metų kompromisas buvo neformalus, žodinis susitarimas, išsprendęs ginčus dėl abejotinų 1876 metų JAV prezidento rinkimų. Demokratų kandidatas į prezidentus Samuelis Dž. Tildenas užleido Baltuosius Rūmus Respublikonui Ruterfordui Hajesui, pastarajam pasižadėjus iš pietinių valstijų išvesti federalines pajėgas, kurios rėmė respublikonų valdomų Pietų Karolinos, Floridos ir Luizianos valstijų vyriausybes. Pareigas einantis JAV prezidentas Ulisas Grantas išvedė karius iš Floridos, iki kol darbą pradėjo jo įpėdinis Ruterfordas Hajesas, kuris iš Pietų Karolinos ir Luizianos išvedė likusias pajėgas. Pajėgoms pasitraukus, daugelis resbublikonų taip pat traukėsi iš šių valstijų (arba perėjo į JAV demokratų partiją).

Kompromisas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prieitas kompromisas iš esmės reiškė, kad demokratų partijos nariai iš pietinių valstijų pripažins Ruterfordo Hajeso pergalę prezidento rinkimuose, jei tik respublikonai sutiks su įvairiais reikalavimais:

  1. Federalinių pajėgų išvedimas iš buvusių Amerikos Valstijų Konfederacijos valstijų (pajėgos buvo dislokuotos tik trijose valstijose - Pietų Karolinoje, Floridoje ir Luizianoje.)
  2. Bent vieno demokratų partijos nario iš pietinių valstijų paskyrimas į Hajaso prezidento komandą.
  3. Kito tarpkontinentinio geležinkelio nutiesimas.
  4. Atitinkamų įstatymų išleidimas, pagelbėsiantis industrializuoti pietines valstijas.

1 ir 2 punktai buvo įgyvendinti beveik iškart, likusieji punktai nebuvo pripažinti iki 1930-ųjų metų.