Žaislų muziejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Žaislų muziejus – privačių asmenų iniciatyva įsteigtas muziejus yra įsikūręs Vilniaus miesto savivaldybei priklausančiose patalpose Šiltadaržio g. 2, Vilniuje[1].

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viešoji įstaiga „Žaislų muziejus“ yra įsteigta 2010 m. kovo 8 dieną dviejų asmenų – dr. Povilo Blaževičiaus ir Indrės Jovaišaitės-Blaževičienės. Tai yra nuoseklus žingsnis, susijęs su moksliniais tyrimais ir jų rezultatų sklaida bei temos populiarinimu. Žaislų muziejaus įkūrimo pagrindu tapo pirmoji Lietuvoje archeologinių žaislų ir žaidimų temai skirta Povilo Blaževičiaus disertacija „Žaislai ir žaidimai Lietuvoje XIII – XVII amžiais remiantis archeologijos duomenimis“. 2012 metais gruodžio 7 dieną, Vilniaus miesto tarybai pritarus Šiltadaržio g. 2 esančias patalpas išnuomoti lengvatinėmis sąlygomis, Žaislų muziejus buvo fiziškai atidarytas visuomenei[2].

Nuo pat įkūrimo Žaislų muziejus siekia tapti moderniu kultūros sklaidai skirtu edukacijos centru, kuris būtų pritaikytas šeimai. Minėdami šeimą muziejaus kūrėjai suvokia ją kaip ypatingą iššūkį kiekvienam šios dienos muziejui – viena šeima – skirtingos amžiaus grupės – skirtingi pažinimo būdai – skirtingi pažinimo gebėjimai – temos pažinimas vienu metu[3].

Ekspozicija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaislų muziejaus ekspozicijos plotas – 180 m². Per metus muziejuje apsilanko apie 18 000 lankytojų: 50 proc. ikimokyklinio ugdymo įstaigų auklėtiniai, moksleiviai, studentai; 50 proc. šeimos ir turistai.

Žaislų muziejų sudaro keturios istorinių periodų ekspozicijos:

  • Seniausieji Lietuvos žaislai“ – tai seniausiems Lietuvos žaislams ir pramogoms skirta ekspozicija, kuri sukurta pagal 10 metų trukusius mokslinius tyrimus. Šioje archeologinių žaislų nuo viduramžių iki XVIII a. temą pristatančioje ekspozicijoje ksponuojamos kopijas ir rekonstrukcijas tų Lietuvoje rastų artefaktų, kurie buvo identifikuoti kaip specialiai gaminti pramogai.
  • Kelionė į akmens amžių“ – ekspocija skirta ilgiausio pasaulio istorinio laikotarpio pažinimui. Remiantis archeologinių tyrimų duomenimis konstruojama ekspozicija leidžia lankytojui suvokti, kaip akmens amžiuje gyveno žmonės, kuo jie vertėsi, ką valgė ir kur gyveno. Atraktyviais ekspozicijos elementais pasakojama laikotarpio istorija leidžia pažinti žmonių kasdienybę, jų gebėjimus išnaudoti aplinką savo reikmėms ir žinoma – žaidžiant mokytis.
  • „Tai buvo prieš 100 metų“ – ekspozicijoje pristatomi XX a. pirmosios pusės vaikų žaislai ir vaikystės veiklos. Lankytojams pristatoma, kaip aplinka daro įtaką žaidimams, pramogoms naudojamų medžiagų pasirinkimui ir kaip suaugusiųjų veiklų atkartojimas tampo mokymosi pagrindu.
  • XX a. prisiminimai“ - ekspozicijoje eksponuojami originalūs žaislai, su kuriais žaidė šiandien vaikus auginantys tėveliai ir seneliai. XX amžiaus antroji pusė Europos žaislų gamybai buvo ypatinga, kadangi nusileidusi „geležinė uždanga“ tapo iššūkiu ne tik pasaulio ekonomikai bei ūkiui, bet ir kasdieniam žmogaus gyvenimui. Dizaino prasme – regionas išsiskyrė savitais žaislais, kartais neturinčiais jokių analogų.

Parodos ir įvertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejus yra surengęs keturias parodas: su Lietuvoje reziduojančiomis ambasadomis „ŽAISLAMS NĖRA SIENŲ“[4], „SENIAUSIEJI LIETUVOS ŽAISLAI“[5] paroda Estijos Tartu Žaislų muziejuje, Tartu Žaislų muziejaus paroda Vilniuje „ESTIJOS NACIONALINIAI ŽAISLAI“. 2018 metais Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatyta paroda „Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“ https://www.lnb.lt/naujienos/2868-vasario-21-d-kovo-31-d-paroda-simtas-knygu-vaikams-ir-lietuvai.

2014. 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 metais bendradarbiavo su Japonijos Hamada vaikų meno muziejumi rengiant piešinių parodą „MES ŽAIDŽIAME“. 2013 metais Žaislų muziejus tapo Lietuvos muziejų asociacijos tikruoju narių, o 2014 metais Europos muziejų akademijos ir tarptautinės vaikų muziejus vienijančios organizacijos HANDS ON Bolonijos knygų mugėje paskelbtas tarp dešimties stipriausių kultūros įstaigų edukacijas ir ekspozicijas pritaikęs vaikams iki 13 metų. Lietuvos archeologijos draugija vieną iš muziejaus steigėjų archeologą dr. Povilą Blaževičių 2013 metais apdovanojo už senovės žaislų ir žaidimų tyrimus ir jų rezultatų sklaidą[6]. 2015 metų gruodį Žaislų muziejus buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos už edukacinę veiklą su vaikais ir jaunimu.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]