Čidaoba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tradicinės imtynės vaizduojamos ikonoje

Čidaoba – gruzinų nacionalinės imtynės, buvusios labai garsios Tarybų Sąjungoje, laikomos vienu iš sambo šaltinių.

Čiadaoboje imamasi tik stovint. Leidžiama veikti atakuoti kojomis – pakišti koją ar mesti per koją. Tikslas – parmesti priešininką ant nugaros. Neleidžiama parmestą priešininką bandyti apversti ant nugaros. Tikra pergale – kai priešininkas parmetamas ant nugaros. Nepasiekus tikros pergalės gali būti priteisiama pusinė pergalė už metimą ne ant nugaros.
Čidaoboje plačiai naudojami kojų pakišimai, pakirtimai, užkabinimai, apvijimai, metimai per nugarą ir kt. imtys. Pasižymi labai greitu tempu.

Imamasi vilkint drobines striukes čochas su trumpomis rankovėmis (kartais – visai be rankovių), sujuostą drobiniu diržu, ir trumpikes. Striukės skvernai surišami už nugaros. Per skvernų mazgą sujuosiama diržu. Imantis galima griebti už bet kurios striukės vietos virš diržo.

Imantis zurnomis groja tautinę muziką. Imtynės trunka 5 minutes.

Žinoma, kad gruzinų imtynės labai senos. Jų aprašymai aptinkami Šotos Rustavelio ir kitų autorių kūriniuose. Gruzinų berniukai imdavo mokytis čidaobos nuo ankstyvos vaikystės.

Gruzinų laisvųjų ir klasikinių (graikų-romėnų) imtynių kovotojai garsėjo TSRS, Europos ir pasaulio čempionatuose. Laikoma, kad tai čidaobos tradicijų pasekmė.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iliustracijos:

Video: